Районна газета

13 ДПРЧ Управління ДСНС України у Сумській області

 Державна пожежно-рятувальна частина управління державної служби з надзвичайних ситуацій в Сумській області

Інформація оновлена 16.07.2014 

Юридична адреса: 42800, Сумська область, смт Велика Писарівка, вул.Грайворонська ,2 

Начальник: 

Чередниченко  Євген Іванович 

Телефон:  (05457) 5-18-81; 5-11-01 

e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.  

Положення про 13 Державну пожежно-рятувальну частину управління державної служби з надзвичайних ситуацій в Сумській області 

ПАМ'ЯТКА

щодо дій громадян при виникненні підозри застосування вибухових пристроїв 

Злочини, які скоюються із застосуванням вибухових пристроїв, несуть у собі значну громадську небезпеку.

На жаль, більшість громадян поверхово сприймають проблему особистої безпеки, згадуючи про неї лише у випадках скоєння злочину відносно них, родичів чи знайомих.

Разом з тим, за висновками фахівців у більшості випадків трагедію можна було попередити за умови дотримання громадянами у повсякденному житті простих правил обережності.

Захист житла, офісу, майна

При наближенні до місць звичайного проведення часу (квартира, дача, офіс, кафе та ін.) необхідно звертати увагу на будь-які зміни обстановки, та на наявність:

- свіжих слідів риття ґрунту, штукатурення стін, пошкодження газонів;

- розкиданих предметів побутового вжитку (пакетів, коробок, сумок, валіз тощо); -металевих, скляних банок з-під напоїв, продуктів, фарби;

- предметів з характерним звуком роботи годинникового механізму, індикаторними лампами, вимикачем, дротами;

-   під час руху не допускати з боку сторонніх осіб непередбаченого вручення будь-яких предметів (квітів, кореспонденції тощо).

 При вході до приміщення

-   провести огляд майданчиків і східців з метою можливої наявності вибухових пристроїв;

-   звернути увагу на зміну зовнішнього вигляду вхідних дверей, дверної коробки та замків;

-   перевірити візуально стан предметів та їх присутність на звичайних місцях;

-   двері відкривати повільно, перевіряючи можливість додаткового навантаження, при підозрі на його наявність відійти від них на безпечну відстань;

-   при встановленні охоронної сигналізації в квартирі постійно перевіряти надійність її роботи і наявної там апаратури аудіо (відео) запису для фіксації можливих спроб закладення вибухових пристроїв.

 Виходячи з приміщення, необхідно

- впевнитись у тому, що на сходинкових майданчиках відсутні сторонні предмети, спроможні створювати загрозу життю та здоров'ю;

-   при спрацюванні дверного дзвоника і відсутності особи, що дзвонила, зателефонувати сусідам або знайомим з проханням перевірки ними зовнішнім оглядом вхідних дверей, сходинкових майданчиків на наявність там сторонніх предметів;

-   відчиняючи двері на себе, знаходитись за ними і страхувати відхилення ланцюжком. При відчутті збільшення зусилля та наявності будь-яких звуків, терміново закрити двері та відійти від них.

 При огляді автомобіля

Звернути увагу на наявність:

-   ознак силового входу електродроту в салон, навколо дверей, вікон, багажника, люків, капоту, кришки бензобаку автомобіля;

- відбитків пальців чи інших слідів на багажнику, капоті чи ковпаках коліс; - клейкої стрічки, шматків дроту, шпагату і т.п. на поверхні автомобіля;

- відбитків слідів взуття, заглиблень в ґрунті, залишених підйомним механізмом;

- грудок землі на поверхні, можливо викинутих з-під автомобіля;

- дротів і пристроїв прикріплених до кузова, двигуна, вентилятора, важільного механізму;

- сторонніх предметів у вихлопній трубі, горловині бензобаку, під бампером, крилами, карданом, двигуном, бензобаком, колесами, в салоні автомобіля на сидіннях, за заднім сидінням, під килимками;

- підозрілих шматків дроту чи зажимів, розміщених навколо акумулятора, електричних вимикачів на обладнанні, кондиціонері, очищувачі вітрового скла, та інших агрегатах;

- пакетів та конвертів, що можуть містити підривні чи запальні речовини; під час посадки (висадки) в автомобілі звернути особливу увагу на зміну обстановки біля транспортного засобу і, в першу чергу, на каналізаційні люки, відливні труби, урни, а також на предмети, що викликають підозру на наявність вибухових речовин (пакунки, сумки, залишені в автомобілі тощо);

При підозрі щодо проникнення в салон автомобіля та виявлення там невідомих предметів та пристроїв, не сідати в автомобіль та самостійно не намагатись запускати двигун. Підозрілі предмети з місця не рухати, відійти на безпечну відстань та сповістити про це міліцію.

 Під час слідування транспортними засобами

Для забезпечення особистої безпеки необхідно уважно оглянути салон, купе, каюту, інші місця тимчасового перебування з метою виявлення можливих вибухових пристроїв, а також предметів, що викликають підозру на наявність вибухових речовин (залишені пакунки, сумки, валізи тощо). 

При отриманні поштових надходжень чи особистого отриманнях пакетів, бандеролей

Необхідно звернути увагу на:

- помітки "Відкрити тільки особисто", "Особисто в руки" тощо;

- надмірну поштову оплату;

- ретельну упаковку кореспонденції;

- пакунок, що перев'язаний значною кількістю клейкої стрічки, шпагату тощо;

- нерівномірно або несиметрично розміщені там вкладення;

- еластичність упаковки, схожу на гуму, або навпаки незвичну громіздкість та міцність;

- надмірну вагу листа та іншої кореспонденції;

- незвичний запах або такий, що нагадує гуталін;

- наполегливі спроби посильного вручити передачу, кореспонденцію, посилку, букет квітів та інше особисто в руки. 

При виявленні вибухового пристрою необхідно

-   не порушуючи обстановки біля місця знаходження підозрілого предмету, здійснити невідкладні заходи щодо організації особистої безпеки та оточуючих;

-   терміново повідомити по телефону "102" про виявлений вибуховий пристрій чи підозрілий предмет (назвати своє прізвище, домашню адресу, телефон, точне місце знаходження вибухового пристрою) та місце, де Ви чекатимете на прибуття працівників міліції;

-   виключити можливість користування мобільним телефоном поблизу місця знаходження вибухового пристрою, тому що не виключена можливість керуванням його спрацюванням на відстані.

Необхідно нагадати, що своєчасне повідомлення органів внутрішніх справ про всі факти правопорушення або злочинного задуму, а також підозрілі дії невідомих осіб відносно Вас, підвищує ефективність роботи органів правопорядку і особисту безпеку.

ЗБЕРЕЖЕМО ВРОЖАЙ ВІД ВТРАТ

Пожежна статистика

Працівники сільського господарства докладають багато зусиль, щоб посіяти та виростити врожай зернових. Одним з факторів небезпеки його втрати є пожежі, а основна їх причина — необережне поводження з вогнем та несправність збиральної техніки. Минулого року на території держави сталося 22 пожежі, вогнем знищено більше 180 га зернових, завдано збитків більш ніж на 2 млн грн.

Найбільше пожеж було на ланах Донецької області — 7, у Миколаївській та Харківській областях — по 3, по одній у Дніпропетровській, Запорізькій, Кіровоградській, Луганській, Львівській, Полтавській, Херсонській, Чернігівській та Київській.

21 червня виникла пожежа на пшеничному полі, у Березанському районі Миколаївської області. Вогнем знищено зернові на площі 45 га.

26 червня горіли посіви пшениці площею 28 га в селі Ярохівка Диканського району Полтавської області.

6 липня в Красноградському районі Харківської області на полі площею 40 га горіла озима пшениця. Лише прямий збиток від пожежі склав майже 500 тис. грн.

Від потрапляння залишків урожаю на нагрітий колектор двигуна 9 липня згорів комбайн на хлібному масиві поблизу села Володимирівка Добропільського району Донецької області. Прямий матеріальний збиток склав більше 800 тис. грн.

20 серпня виникла пожежа в будівлі, яка використовувалася для зберігання сіна, в Народицькому районі Житомирської області. Вогонь знищив 80 тонн сіна та пошкодив покрівлю на площі розмірами 50 х 40 м.

Дотримання правил пожежної безпеки при збиранні зернових та заготівлі грубих кормів буде запорукою попередження подібних надзвичайних ситуацій.

Щоб вогонь не завдав лиха, необхідно заздалегідь подбати про справність сільськогосподарської техніки, яка буде задіяна для збирання врожаю, та забезпечити її протипожежним обладнанням.

Правила пожежної безпеки під час збирання врожаю

1. Вимоги до зернозбиральної техніки

1.1. До початку збирання врожаю вся збиральна техніка, агрегати та автомобілі повинні мати відрегульовані системи живлення, змащення, охолодження, запалювання, а також бути оснащені справними іскрогасниками, обладнані первинними засобами пожежогасіння (комбайни і трактори — двома вогнегасниками, двома штиковими лопатами, двома мітлами; автомобілі — вогнегасником та штиковою лопатою). На комбайнах повинні бути бочки з водою. Трактористи, комбайнери, їхні помічники та інші особи, задіяні на роботах зі збирання врожаю, повинні пройти протипожежний інструктаж.

1.2. Корпуси комбайнів повинні бути оснащені заземлювальним металевим ланцюгом, що торкається землі.

1.3. Збиральну техніку необхідно регулярно перевіряти на щільність з’єднання вихлопної труби з патрубком випускного колектора та колектора з блоком двигуна. У разі появи ознак пробивання прокладок роботу слід припинити до їх заміни.

1.4. Під час роботи комбайна з підбирачем треба стежити, щоб пружинні зубці підбирача не потрапляли всередину кожуха барабана. У такому випадку треба негайно зупинити комбайн і звільнити зубці.

1.5. Трактори, комбайни та інші самохідні машини, обладнані електричним пуском двигуна, повинні мати вимикач для відключення акумулятора від споживача струму. Клеми акумулятора, стартера дистанційного електромагнітного пускача та генератора повинні бути захищені від потрапляння на них струмопровідних предметів, їх електропроводка повинна бути справною і надійно закріпленою.

1.6. Радіатори двигунів, вали бітерів, соломонабивачів, транспортерів, підбирачів, шнеки та інші вузли й деталі збиральних машин слід своєчасно очищати від пилу, соломи та зерна.

1.7. У польових умовах заправляти паливом збиральну техніку слід за межами поля (не ближче 30 м) паливозаправниками. При цьому двигуни потрібно заглушити.

Не дозволяється:

 • робота тракторів, самохідних шасі, автомобілів та іншої збиральної техніки без капотів або з відкритими капотами (для запобігання потраплянню соломи на випускний колектор двигуна). На комбайнах та інших машинах з двигунами внутрішнього згоряння, які не мають капотів, випускний колектор повинен бути захищений металевим щитком, що закриває його по всій довжині зверху та збоку;
 • застосування паяльних ламп для випалювання пилу радіаторів двигунів;
 • заправляння збиральної техніки у хлібних масивах;
 • заправляння машин у нічний час у польових умовах.

2. Вимоги до робіт зі збирання зернових культур

2.1. Забороняється сіяти колосові культури на смугах відчуження залізниць та шосейних доріг. Копиці скошеної на цих смугах трави слід розташовувати не ближче 30 м від хлібних масивів.

2.2. У період воскової стиглості збіжжя перед косовицею хлібні масиви необхідно розбити на ділянки площею не більше 50 га. Між ділянками слід робити прокоси не менше 8 м завширшки. Скошений хліб із прокосів потрібно негайно прибирати. Посередині прокосів проорюється смуга не менше 4 м завширшки.

2.3. Перед дозріванням колосових (у період воскової стиглості) хлібні поля в місцях прилягання їх до лісових та торф’яних масивів, степової смуги, автомобільних шляхів та залізниць мають бути обкошені (із прибиранням скошеного) і оборані смугою не менше 4 м завширшки.

2.4. Тимчасові польові стани необхідно розташовувати не ближче 100 м від хлібних масивів, токів, скирт тощо. Майданчики польових станів та зернотоків оборюються смугою не менше 4 м завширшки.

2.5. Безпосередньо на хлібному масиві площею понад 25 га, з якого збирається врожай, необхідно мати напоготові трактор з плугом на випадок пожежі.

У разі групового методу збирання, до складу збирально-транспортних загонів необхідно включати спеціалізовані автомобілі з насосами (авторідинорозкидачі, водороздавачі та інші), пристосовані для гасіння пожеж зернових.

2.6. У період збирання забороняється спалювати стерню, післяжнивні залишки та розводити багаття на полях.

2.7. Зернотоки слід розміщувати від будівель та споруд не ближче 50 м, а від хлібних масивів — не ближче 100 м. Майданчик для току повинен бути очищений від рослинного покрову.

2.8. Стоянки туристів, пасіки дозволяється розміщувати не ближче 100 м від хлібних масивів. Полювання у хлібних масивах та поблизу них забороняється.

2.9. У разі тимчасового зберігання (стоянки) тракторів, комбайнів, автомобілів та інших самохідних машин у польових умовах необхідно розміщувати їх на очищених від стерні та сухої трави майданчиках, віддалених від скирт (стогів) соломи, сіна, токів, хлібних масивів на відстані не менше 100 м, а від будівель — не менше 50 м. Ці майданчики мають бути оборані смугою не менше 4 м завширшки.

Ремонтувати збиральні машини та агрегати за потреби дозволяється на відстані не ближче 30 м від хлібних масивів та інших посівів.

3. Вимоги до будівель для зберігання та переробки зерна

3.1. На об’єктах зберігання та переробки зерна необхідно дотримуватися вимог, встановлених спільною комісією з представників служби охорони праці, управлінь агропромислового розвитку обласних та районних держадміністрацій, та органів державного пожежного нагляду.

3.2. Склади зерна повинні бути обладнані установками автоматичної пожежної сигналізації.

3.3. Дерев’яні конструкції всередині складів мають бути оброблені вогнезахисною речовиною.

3.4. У місцях транспортування зерна через отвори у протипожежних перешкодах слід установлювати протипожежні клапани.

3.5. На всіх хлібоприймальних пунктах повинні бути плани локалізації й ліквідації аварійних ситуацій та аварій, первинні засоби пожежогасіння, водопостачання, системи блискавкозахисту.

4. Вимоги до заготівлі грубих кормів

4.1. Трактори та автомобілі, що навантажують і транспортують солому та сіно, необхідно обладнати іскрогасниками.

Для запобігання загорянню кормів від зіткнення з вихлопними трубами, колекторами або глушниками, автомобілі та трактори-тягачі, зайняті на вантажно-розвантажувальних роботах, не повинні під’їжджати до скирт (стогів), штабелів ближче ніж на 3 м.

4.2. Стоянка автомобілів, тракторів та інших транспортних засобів на території складів грубих кормів забороняється.

4.3. Під час роботи трактора з тросово-рамочною волокушею її трос або ланцюг повинні бути такої довжини, щоб солома знаходилася на відстані не ближче 5 м від трактора. На гаку троса слід установити обмежувач, який перешкоджає ковзанню кільця по тросу.

Під час роботи трактора в агрегаті зі стогокладом випускний колектор та випускна труба двигуна повинні бути захищені від потрапляння соломи і перебувати під постійним наглядом.

4.4. Під час навантаження кормів у кузов автомобіля необхідно заглушити двигун. Перед виїздом слід ретельно оглянути місце стоянки і прибрати солому та сіно поблизу вихлопної труби.

4.5. Ремонтувати збиральні машини та агрегати за потреби дозволяється на відстані не ближче 30 м від хлібних масивів та інших посівів.

5. Вимоги до скиртування

5.1. Площа основи однієї скирти (стогу) не повинна перевищувати 300 кв. м, а штабеля пресованого сіна чи соломи — 500 кв. м.

Біля штабеля пресованого сіна чи соломи необхідно мати два гаки завдовжки не менше висоти штабеля.

Скирти (стоги) на відстані 5 м від основи повинні бути оборані захисними смугами не менше 4 м завширшки.

5.2. Протипожежні розриви між скиртами (стогами), штабелями мають бути не менше 20 м.

Відстань від скирт (стогів), штабелів грубих кормів повинна бути не менше 15 м до ліній електропередач, 20 м — до доріг, 50 м — до будівель та споруд.

5.3. Скирти й штабелі дозволяється розташовувати попарно, при цьому розриви між скиртами (стогами), штабелями в одній парі мають бути не менше 6 м, а між сусідніми парами — не менше 30 м. Протипожежні розриви між двома парами повинні бути проорані смугою не менше 4 м завширшки на відстані 5 м від основи скирти, штабеля.

5.4. Сіно необхідно складати в конічні копиці або під навіси з вологістю, яка відповідає ГОСТ 27978-88.

Розриви між копицями з сіном, що має підвищену вологість, повинні становити не менше 20 м. У копицях сіна з підвищеною вологістю, схильного до самозаймання, необхідно впродовж 60 днів після скиртування здійснювати температурний контроль за допомогою ртутних термометрів, які вставляють у металеві труби і розміщують у стозі на різній глибині. Якщо температура перевищує 50 °С, стіг слід розібрати та просушити.

6. Вимоги до зберігання грубих кормів

6.1. Площа відсіків будівель (навісів) для зберігання грубих кормів між протипожежними стінами не повинна перевищувати 1000 кв. м, а кількість кормів — 200 тонн.

6.2. Вбудовані (прибудовані) приміщення, де зберігається запас грубих кормів, мають відокремлюватись від будинків протипожежними перегородками 1-го типу й перекриттями 3-го типу. Прибудовані чи вбудовані приміщення повинні мати виходи назовні.

6.3. Штучне сушіння сіна повинне здійснюватися агрегатами (установками) заводського виготовлення.

Під час досушування грубих кормів у закритих приміщеннях вентилятори мають встановлюватися із зовнішнього боку будівель (споруд) на відстані не менше 1 м від негорючих стін (перегородок), не ближче 2 м від огороджувальних конструкцій з горючих матеріалів груп Г1, Г2 та не ближче 2,5 м від огороджувальних конструкцій з горючих матеріалів груп Г3, Г4. Повітроводи мають бути виконані з негорючих матеріалів.

Місця встановлення вентиляторів повинні бути обгороджені. Повітрозабірний отвір вентилятора необхідно захищати від потрапляння горючих матеріалів (сіна, соломи тощо) металевою сіткою з чарунками не більше 25 х 25 мм.

6.4. Пускова електроапаратура повинна знаходитись у місцях, звідки можна спостерігати за процесом запуску вентиляторів, на окремо розташованій опорі і на відстані не менше 5 м від будівель (споруд).

Під час досушування грубих кормів під навісом (у скирті, стозі) вентилятор повинен встановлюватися на відстані не менше 2,5 м від навісу (скирти). Провід (кабель), який живить електродвигун, необхідно прокладати в землі. Повітровід має бути виконаний з негорючого матеріалу.

6.5. На закритих складах (навісах) грубих кормів загальний електричний вимикач повинен розміщуватися поза будівлями (навісами) на негорючій стіні, а для будівель (навісів) з горючих матеріалів — на окремо розташованій опорі і бути вміщеним у шафу або нішу, які після закінчення робіт пломбуються.

Встановлення електровимикачів усередині складів (навісів) не дозволяється.

6.6. Місця постійного складування грубих кормів мають бути огороджені та обладнані блискавкозахистом.

ЗВЕРНЕННЯ ДО БАТЬКІВ 

Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області вкрай стурбоване станом, що склався з травмуванням і загибеллю дітей внаслідок нещасних випадків. Кількість смертельних випадків та травмування серед дітей змушує звернутися до кожного мешканця області, особливо до батьків. 

За статистикою, в нашій країні в мирний час, внаслідок нещасних випадків щодня гине 3-є дітей! Біда трапляється тоді, коли дітей залишають напризволяще, там, де на кожному кроці на них чатує небезпека. 

Незабаром канікули. На жаль, вони не проходять без прикрих випадків. Легковажне поводження малечі з вогнем, водою, газом, незнання елементарних правил безпечної поведінки - першопричини сумних та трагічних наслідків. 

Шановні батьки! Не залишайте дітей без нагляду! Дбайте про безпеку своїх дітей, дотримуючись правил безпечної поведінки в побуті. Виховуйте у них навички культури безпечної поведінки, демонструючи на власному прикладі обережність у поводженні з вогнем, газом, водою, побутовою хімією, ліками. Виділіть декілька хвилин на відверту розмову з дітьми. Пам'ятайте, ці хвилини вимірюватимуться ціною життя. А щоб неждана мить не стала початком великої  біди - потрібно давати дітям чіткі знання і вміння, як діяти в тій чи іншій ситуації. 

Пам'ятайте, що життя наших дітей залежить тільки від нас самих! 

Спалювання сухої рослинності 

Великописарівський районний сектор Управління ДСНС України у Сумській області закликає громадян відмовитися від практики спалювання опалого листя‚ сухої трави, та чагарників.

Із встановленням сухої погоди пожежно-рятувальні підрозділи області все частіше залучаються до ліквідації пожеж в екосистемах: унаслідок необережного поводження з вогнем, звичайної необачності, горить суха рослинність та її залишки на відкритих територіях. 

Вогнем знищується не лише сухостій, але й насіння і коріння живих рослин, пошкоджуються нижні частини дерев і кущів. Руйнується гумус, гинуть ґрунтоутворювальні організми та бактерії, які відіграють важливу роль у мікробіологічних процесах і допомагають рослинам засвоювати корисні речовини. Це призводить до погіршення якості ґрунтів і, як наслідок, до зниження урожайності. 

Невинні на перший погляд спалювання можуть призвести до масштабних пожеж, загрожувати знищенням житлових будівель та життю людей. Вогняна стихія поглинає на своєму шляху все живе. Гинуть рослини, комахи, молодняк звірів та птахів. Регулярні підпали зменшують біорізноманітність та порушують природну рівновагу. Знищується унікальна заповідна рослинність. Так  26 березня, внаслідок спалювання сухої рослинності в с. Тарасівка Великописарівського району, сталася пожежа, в результаті якої була знищена вогнем господарча споруда. Причиною пожежі стала необережність під час спалювання сухої рослинності на подвір’ї власником господарства. 

Під час горіння листя та інших рослинних залишків у повітря вивільняються шкідливі хімічні сполуки, які знижують імунітет людини, викликають алергію, захворювання дихальних шляхів, посилюють негативний перебіг хронічних, а також сприяють розвитку онкологічних захворювань. Часто до вогню потрапляє різне сміття, що істотно підсилює рівень забруднення повітря і збільшує шкоду для здоров’я.

Державна служба України з надзвичайних ситуацій нагадує, що за самовільне спалювання сухої рослинності або її залишків передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність. Такі дії несуть загрозу навколишньому середовищу та становлять небезпеку для життя людей. 

Трагедія на воді. 

23 червня близько 19.20 у ставку  с. Братениця місцеві жителі виявили тіла 56-річних чоловіка та жінки, які як виявилось пізніше разом з сином перепливали через водоймище на човні. По невідомим причинам човен потонув. 24 червня о 13.20, після пошукових робіт було знайдено та витягнуто з води тіло сина – 37-річного чоловіка. Всі особи знаходились в стані алкогольного сп’яніння. На даний час обставини що сприяли загибелі встановлюються. 

Щоб уникнути трагедії, під час відпочинку на воді треба бути максимально обережними та дотримуватися простих правил: не плавати в незнайомих місцях, не запливати занадто далеко від берега, не купатися у стані алкогольного сп’яніння та не залишати дітей без нагляду! 

Заборона спалювання сухої рослинності. 

Так склалося, що восени на свої присадибних ділянках громадяни спалюють опале листя, навесні – торішню траву. Із встановленням теплої сухої погоди пожежно-рятувальні підрозділи все частіше залучаються до ліквідації пожеж в екосистемах: унаслідок необережного поводження з вогнем, звичайної необачності, горить суха рослинність та її залишки на відкритих територіях. 

У зв’язку з цим Державна служба України з надзвичайних ситуацій закликає громадян відмовитися від практики спалювання опалого листя‚ сухої трави та інших рослинних залишків. Адже кожен підпал не лише завдає суттєвої шкоди довкіллю, а й призводить до інших негативних наслідків, несучи загрозу життю та здоров’ю людей. 

Дуже часто спалення сухої трави переростає у великомасштабні пожежі. Швидкість поширення вогню під час яких надзвичайно висока, тому локалізувати такі його на відкритих територіях дуже важко. Особливо небезпечним є спалювання сухої трави на полях, через які проходять високовольтні лінії електропередач, поблизу лісових масивів. У населених пунктах спалення сухої трави або листя на присадибних ділянках може перерости у неконтрольоване горіння. Це загрожує знищенням будівель і споруд житлового сектору. Крім того, погіршення видимості на автодорогах через дим від таких багать може стати причиною дорожньо-транспортних пригод. 

13 державна пожежно-рятувальна частина нагадує, що за самовільне спалювання сухої рослинності або її залишків передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність. Такі дії несуть загрозу навколишньому середовищу та становлять небезпеку для життя людей. 

 Правила пожежної безпеки на виборчих дільницях 

ЗАГАЛЬНІ ВИМОГИ: 

Обслуговуючий персонал та особи, залучені для роботи на виборчих дільницях, повинні бути ознайомлені з даними вимогами пожежної безпеки. 

Відповідальність за забезпечення пожежної безпеки приміщень виборчих дільниць несуть керівники установ, підприємств й організацій, на об’єктах яких розміщаються виборчі дільниці. 

На керівників цих об'єктів покладаються обов'язки по утриманню приміщень виборчих дільниць, як і будинків у цілому, у яких вони розташовані, у безпечному­ протипожежному стані, забезпеченню їх первинними засобами пожежогасіння, а також своєчасному й повному виконанню протипожежних заходів, запропонованих органами державного­ пожежного нагляду. 

Контроль за дотриманням правил пожежної безпеки на виборчих дільницях покладається на голів виборчих дільниць, а під час їх відсутності - на чергових по виборчим дільницям. 

Черговий по виборчій дільниці при заступанні на чергування, у період чергування та перед зачиненням­ приміщень, зобов'язаний перевіряти­ їх протипожежний стан, наявність і справність засобів пожежогасіння, зв’язку, стежити за дотриманням протипожежного режиму при експлуатації електроустаткування,­ утриманням евакуаційних шляхів та виходів, а також за забезпеченням установленого режиму паління. При виявленні недоліків черговий по виборчій дільниці повинен прийняти невідкладних заходів щодо їх усунення. 

Приміщення в яких розташовані виборчі дільниці повинні бути забезпечені вогнегасниками з розрахунку один вогнегасник на кожні 100 квадратних­ метрів площі підлоги, але не менш одного вогнегасника на кожне окреме приміщення.

Внутрішні пожежні крани повинні бути справними, доступними до використання. Кожен пожежний кран має бути укомплектований пожежним рукавом однакового з ним діаметра та стволом, а також важелем для полегшення­ відкривання вентиля. Пожежний рукав необхідно утримувати сухим, складеним в «гармошку» або подвійну скатку, приєднаним до крана та ствола.

У приміщеннях виборчої дільниці на видних місцях біля телефонів слід вивішувати таблички із зазначенням номера телефону для виклику пожежної охорони.

 На період проведення на виборчій дільниці масових заходів, для підтримання порядку, повинні призначатися відповідальні особи. 

ВИМОГИ ДО ЕЛЕКТРОУСТАТКУВАННЯ: 

Монтаж електропроводки повинен проводитись кваліфікованими особами (електриками) відповідно до вимог «Правил улаштування електроустановок». Електропроводка місцевого освітлення кабін для голосування повинна виконуватися за допомогою ізольованих електричних проводів, прокладка яких здійснюється по негорючим матеріалам­ (на спеціальних роликах). При прокладанні проводів з горючою ізоляцією по дерев'яних конструкціях приміщень та кабін, останні повинні захищатися шаром негорючого­ матеріалу, що виступає з кожної сторони таких проводів не менш ніж 0,01 м. З'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів мають здійснюватися за допомогою опресування, зварювання і паяння, або затискачів (гвинтових, болтових тощо).

 Місця установки та тип нагрівальних приладів, в тому числі для розігріву сургучу, повинні узгоджуватись з органами державного пожежного нагляду. Застосування відкритого вогню на виборчих дільницях не дозволяється. 

Електричне устаткування, що живить зовнішню ілюмінацію й освітлення­ кабін, повинні мати самостійні­ вимикачі з відповідним електричним захистом. На випадок відключення електроенергії обслуговуючий персонал будівель, де знаходяться виборчі дільниці, повинен мати електричні ліхтарі. 

ПРИ ЕКСПЛУАТАЦІЇ ЕЛЕКТРОУСТАНОВОК НЕ ДОЗВОЛЯЄТЬСЯ: 

- експлуатація кабелів і проводів з пошкодженою ізоляцією, або такою, що в процесі експлуатації втратила захисні властивості; 

- застосування саморобних­ подовжувачів та електро-нагрівального обладнання, які не відповідають вимогам ПУЕ; 

- використання роликів, вимикачів,­ штепсельних розеток для підвішування одягу й інших предметів; 

- користування пошкодженими розетками, відгалуджувальними та з’єднувальними коробками,­ вимикачами та іншими електровиробами; 

- обгортання електроламп і світильників папером, тканиною та іншими горючими матеріалами, експлуатація їх зі знятими ковпаками (розсіювачами); 

- застосування в приміщеннях виборчих дільниць електро-печей (плит), рефлекторів й електрокамінів.

  ВИМОГИ ДО ЕВАКУАЦІЙНИХ ШЛЯХІВ ТА ВИХОДІВ: 

Евакуаційні шляхи і виходи (коридори,­ проходи, сходові марші і площадки, вестибюлі, холи, тамбури тощо) повинні утримуватися вільними, нічим не захаращуватися. Не допускається улаштовувати на шляхах евакуації пороги, виступи, турнікети, та інші пристрої, які перешкоджають вільній евакуації людей. У приміщенні, яке має один евакуаційний вихід, дозволяється одночасне перебування не більше 50-ти осіб. При наявності людей у приміщенні­ двері евакуаційних виходів можуть замикатися лише на внутрішні запори, які легко відмикаються. 

ПОРЯДОК ДІЙ ПРИ ВИНИКНЕННІ ПОЖЕЖІ: 

У разі виникнення пожежі (ознак горіння) кожний громадянин­ зобов’язаний: 

- негайно повідомити про це пожежну охорону по телефону 101. При цьому необхідно назвати адресу об’єкта, вказати кількість поверхів будівлі, місце виникнення пожежі, обстановку­ на пожежі, наявність людей, а також повідомити своє прізвище; 

- вжити (за можливості) заходів до евакуації людей, гасіння (локалізації) пожежі та збереження матеріальних цінностей; 

- повідомити про пожежу керівника чи відповідну компетентну особу, чергового на об’єкті; 

- у разі необхідності викликати інші аварійно-рятувальні служби (медичну, газорятувальну тощо). 

Стан забезпечення пожежної та техногенної безпеки культових споруд на території Великописарівського району 

З метою своєчасного вжиття організаційних та практичних заходів, направлених на забезпечення пожежної та техногенної безпеки під час підготовки і проведення святкових заходів, Великописарівським районним сектором Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області проведено планові перевірки додержання (виконання) законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки культових споруд, які будуть задіяні під час підготовки та проведення святкових заходів з відзначення Великодня. 

Вході перевірки виявлено наступні основні порушеня вимог Правил пожежної безпеки в Україні, а саме: 

 1. Не піддано вогнезахистній обробці дерев`яні конструкції даху – 7 будівель.
 2. Жодне приміщення не обладнано установкою пожежної сигналізації.
 3. Не доукомплектовано первинними засобами пожежегасіння – 3 будівлі.
 4. Два пожежні щити не доукомплектовані первинними засобами пожежегасіння.
 5. Не в усіх в приміщеннях вивішено знаки безпеки.
 6. Не в усіх в приміщеннях вивішено інструкції з питань пожежної безпеки.
 7. В деяких приміщеннях відсутні плафони на лампах розжарювання.
 8. Допускається експлуатація електророзеток, встановлених на горючій основі без підкладання під них суцільного не горючого матеріалу.
 9. Відсутнє зовнішнє та внутрішнє протипожежне водопостачання, що перешкоджає успішному гасінню пожеж у разі їх виникнення. 

Так 24 березня о 12:15 на лінію екстреного виклику «101» надійшло повідомлення про пожежу в Церкві Успiння Богородицi по вул. Кості Яніна у с. Чуйківка Ямпільського району. 

На гасіння оперативно прибули пожежно-рятувальні підрозділи з смт.Ямпіль, м.Дружба, пожежні команди с. Микитське та Ямпільського Держлісгоспу. 

Вогонь повністю охопив дерев’яну будівлю церкви загальною площею 600 кв. м. Виникла загроза перекидання полум’я на розташовані поруч житлові будівлі і господарські споруди жителів села. Спільними зусиллями о 13:20 вогнеборці локалізували загоряння та відвернули небезпеку від приватних господарств. А через деякий час пожежу вдалось повністю ліквідувати. Загалом на гасіння було залучено 5 пожежних автоцистерн та використано близько 20 т води. 

На місці працювала слідчо-оперативна група у складі правоохоронців і працівників Державної служби з надзвичайних ситуацій. За попередніми висновками фахівців, припустимою причиною пожежі стало необережне поводження з вогнем. Цього дня віряни прибирали подвір’я і палили багаття. Загоряння виявили коли вогонь вже перекинувся на церкву. Приборкати пожежу самотужки вогнегасниками людям не вдалось. Утворилось сильне задимлення, а дерев’яними конструкціями полум’я швидко поширилось. 

Як наслідок вогнем знищено будівлю храму, церковний інвентар, майно, документи.

Збудована ще в 1730 р. Церква Успiння Богородиці була пам’яткою архiтектури й мiстобудування місцевого значення, найдавнішою на Сумщині дерев’яною церквою.

 Спалювання сухої рослинності 

Великописарівський районний сектор Управління ДСНС України у Сумській області закликає громадян відмовитися від практики спалювання опалого листя‚ сухої трави, та чагарників. 

Із встановленням сухої погоди пожежно-рятувальні підрозділи області все частіше залучаються до ліквідації пожеж в екосистемах: унаслідок необережного поводження з вогнем, звичайної необачності, горить суха рослинність та її залишки на відкритих територіях.  

Вогнем знищується не лише сухостій, але й насіння і коріння живих рослин, пошкоджуються нижні частини дерев і кущів. Руйнується гумус, гинуть ґрунтоутворювальні організми та бактерії, які відіграють важливу роль у мікробіологічних процесах і допомагають рослинам засвоювати корисні речовини. Це призводить до погіршення якості ґрунтів і, як наслідок, до зниження урожайності. 

Невинні на перший погляд спалювання можуть призвести до масштабних пожеж, загрожувати знищенням житлових будівель та життю людей. Вогняна стихія поглинає на своєму шляху все живе. Гинуть рослини, комахи, молодняк звірів та птахів. Регулярні підпали зменшують біорізноманітність та порушують природну рівновагу. Знищується унікальна заповідна рослинність. Так  26 березня, внаслідок спалювання сухої рослинності в с. Тарасівка Великописарівського району, сталася пожежа, в результаті якої була знищена вогнем господарча споруда. Причиною пожежі стала необережність під час спалювання сухої рослинності на подвір’ї власником господарства. 

Під час горіння листя та інших рослинних залишків у повітря вивільняються шкідливі хімічні сполуки, які знижують імунітет людини, викликають алергію, захворювання дихальних шляхів, посилюють негативний перебіг хронічних, а також сприяють розвитку онкологічних захворювань. Часто до вогню потрапляє різне сміття, що істотно підсилює рівень забруднення повітря і збільшує шкоду для здоров’я. 

Державна служба України з надзвичайних ситуацій нагадує, що за самовільне спалювання сухої рослинності або її залишків передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність. Такі дії несуть загрозу навколишньому середовищу та становлять небезпеку для життя людей. 

Обережно вибухонебезпечні знахідки! 

З часів Великої Вітчизняної війни залишилося багато вибухонебезпечних предметів. Як правило, вони лежать у землі.

Основну небезпеку в таких “скарбах” несуть пристрої для ініціювання вибуху основної маси вибухівки. Від вологи та тривалого перебування в землі, при взаємодії металу та деяких видів вибухівки утворюються хімічні сполуки - пікрати, які несуть у собі основну небезпеку - вони вибухають навіть від невеликого тертя, іскри чи незначного удару. Ці сполуки мають вигляд білих порошкоподібних наростів.

Служба наглядово-профілактичного обслуговування Великописарівського району при Управлінні Держтехногенбезпеки у Сумській області застерігає! Боєприпаси або предмети, що схожі на них повинні бути знешкоджені тільки спеціалістами.

При виявленні небезпечних предметів, снарядів, бомб, мін тощо у жодному разі не чіпайте їх, а тим паче ні в якому разі не намагайтесь переміщувати знайдені предмети в інше місце.

Виявивши такі предмети, необхідно негайно повідомити про знахідку до міліції за телефоном – 102, до місцевої пожежної частини – 101. 

До прибуття фахівців позначте місце знаходження підозрілих предметів та по можливості забезпечте охорону їх, щоб ніхто не наближався до небезпечного місця.

Безпечне опалення

Щодоби у державі виникає понад 120 пожеж, половина з яких спричинена необережністю при користуванні з вогнем, а до 75% - як правило, у житловому секторі. Причини трагедій рік у рік повторюються: несправність пічного опалення, порушення правил експлуатації побутових електроприладів, використання саморобних обігрівачів. Через це горять будинки, господарські приміщення тощо. 

Тож не зайвим буде ще раз звернутися з проханням до тих, хто має печі, плити, каміни.

Пам’ятайте!

- коли надумаєте відремонтувати піч чи обладнати нову, ні в якому разі не запрошуйте майстрів-любителів, які нічого не знають про протипожежний розрив між поверхнею горіння та опалювальним приладом;

- якщо у вас піч стоїть тривалий час, перевірте наявність металевого килимка. Він має бути розміром не менше 50х70 см, щоб захистити горючу поверхню підлоги від жару печі; 

- сажу треба трусити регулярно, не рідше одного разу на квартал; 

- ні в якому разі не можна сушити біля печі або плити дрова, білизну тощо;

- не можна розташовувати близько до печей меблі та інші горючі предмети; 

- категорично забороняється розпалювати вогонь за допомогою легкозаймистих речовин – як правило, наслідком цього стають опіки рук, обличчя тощо. 

Ці нескладні, але такі необхідні вимоги допоможуть вам уникнути лиха

Будьте обережні в Новому році 

 Великописарівський районний сектор Управління Держаної служби України з надзвичайних ситуацій закликає Вас: будьте обережними, незабаром прийдуть новорічні свята, які принесуть радість і позитивні емоції від спілкування з близькими людьми. Щоб наслідки від пожежі нікому не затьмарили свята, необхідно дотримуватися елементарних правил пожежної безпеки. У першу чергу, ці правила розповсюджуються на новорічні ялинки, ялинкові прикраси та інші вироби, які використовуються під час святкування Нового Року і Різдва.   

Пожежній безпеці ялинки слід приділити особливу увагу,  адже Новий рік - це свічі, хлопавки й вогні, а ялинки, на жаль, дуже добре горять. При цьому штучні ще й виділяють отруйні речовини, швидко плавляться й "розтікаються". Щоб ялинка приносила тільки радість, встановлювати її треба подалі від опалювальних приладів і джерел відкритого вогню - камінів, газових плит. При виборі штучної ялинки безпечніше віддати перевагу моделям з протипожежними властивостями (ця інформація вказується на упаковці). Щоб ялинка не впала або не поранила дитину, вона повинна бути правильно зібрана і надійно встановлена, а іграшки рівномірно на ній розподілені. На ялинку не можна встановлювати свічі та бенгальські вогні, особливо у поєднанні з ватним "снігом" і паперовими іграшками. Збирати штучну ялинку потрібно згідно з інструкцією. У процесі складання ялинки не рекомендується підпускати до неї дітей. У кімнаті, де стоїть ялинка, малята повинні перебувати тільки під наглядом дорослих. Для дитячої безпеки ялинку краще нарядити легкими прикрасами, які не б'ються (бантами, шишками, кульками зі склопластику й т.п.).

Слід дотримуватися і правил електробезпеки. Для прикраси ялинки не можна використовувати несправжні й не сертифіковані електричні вироби. Ілюмінація повинна бути виконана з дотриманням правил розміщення електроустановок; у випадку використання електричної освітлювальної мережі без понижувального трансформатора на ялинці можуть застосовуватися гірлянди тільки з послідовним включенням лампочок напругою до 12V, потужність лампочок не повинна перевищувати 25 Вт; електропроводка до лампочок ялинкової ілюмінації повинна бути виконана гнучкими проводами з мідними жилами. Підключення гірлянд до мережі повинно виконуватися тільки за допомогою штепсельних з'єднань. При виявленні несправності в ілюмінації - нагрівання проводів, миготіння лампочок, іскріння - вона повинна бути терміново відключена.

Пам’ятайте, що лише при дотриманні цих правил Ви зможете подарувати безпечне свято собі та своїй родині!

Безпечне опалення

Щодоби у державі виникає понад 120 пожеж, половина з яких спричинена необережністю при користуванні з вогнем, а до 75% - як правило, у житловому секторі. Причини трагедій рік у рік повторюються: несправність пічного опалення, порушення правил експлуатації побутових електроприладів, використання саморобних обігрівачів. Через це горять будинки, господарські приміщення тощо. 

 Тож не зайвим буде ще раз звернутися з проханням до тих, хто має печі, плити, каміни.

Пам’ятайте!

- коли надумаєте відремонтувати піч чи обладнати нову, ні в якому разі не запрошуйте майстрів-любителів, які нічого не знають про протипожежний розрив між поверхнею горіння та опалювальним приладом;

- якщо у вас піч стоїть тривалий час, перевірте наявність металевого килимка. Він має бути розміром не менше 50х70 см, щоб захистити горючу поверхню підлоги від жару печі; 

- сажу треба трусити регулярно, не рідше одного разу на квартал; 

- ні в якому разі не можна сушити біля печі або плити дрова, білизну тощо;

- не можна розташовувати близько до печей меблі та інші горючі предмети; 

- категорично забороняється розпалювати вогонь за допомогою легкозаймистих речовин – як правило, наслідком цього стають опіки рук, обличчя тощо. 

 Ці нескладні, але такі необхідні вимоги допоможуть вам уникнути лиха

 

Обережно вибухонебезпечні знахідки! 

З часів Великої Вітчизняної війни залишилося багато вибухонебезпечних предметів. Як правило, вони лежать у землі.

Основну небезпеку в таких “скарбах” несуть пристрої для ініціювання вибуху основної маси вибухівки. Від вологи та тривалого перебування в землі, при взаємодії металу та деяких видів вибухівки утворюються хімічні сполуки - пікрати, які несуть у собі основну небезпеку - вони вибухають навіть від невеликого тертя, іскри чи незначного удару. Ці сполуки мають вигляд білих порошкоподібних наростів.

Служба наглядово-профілактичного обслуговування Великописарівського району при Управлінні Держтехногенбезпеки у Сумській області застерігає! Боєприпаси або предмети, що схожі на них повинні бути знешкоджені тільки спеціалістами.

При виявленні небезпечних предметів, снарядів, бомб, мін тощо у жодному разі не чіпайте їх, а тим паче ні в якому разі не намагайтесь переміщувати знайдені предмети в інше місце.

Виявивши такі предмети, необхідно негайно повідомити про знахідку до міліції за телефоном – 102, до місцевої пожежної частини – 101.

До прибуття фахівців позначте місце знаходження підозрілих предметів та по можливості забезпечте охорону їх, щоб ніхто не наближався до небезпечного місця.

 

Будьте обережні в Новому році

 Великописарівський районний сектор Управління Держаної служби України з надзвичайних ситуацій закликає Вас: будьте обережними, незабаром прийдуть новорічні свята, які принесуть радість і позитивні емоції від спілкування з близькими людьми. Щоб наслідки від пожежі нікому не затьмарили свята, необхідно дотримуватися елементарних правил пожежної безпеки. У першу чергу, ці правила розповсюджуються на новорічні ялинки, ялинкові прикраси та інші вироби, які використовуються під час святкування Нового Року і Різдва.   

Пожежній безпеці ялинки слід приділити особливу увагу,  адже Новий рік - це свічі, хлопавки й вогні, а ялинки, на жаль, дуже добре горять. При цьому штучні ще й виділяють отруйні речовини, швидко плавляться й "розтікаються". Щоб ялинка приносила тільки радість, встановлювати її треба подалі від опалювальних приладів і джерел відкритого вогню - камінів, газових плит. При виборі штучної ялинки безпечніше віддати перевагу моделям з протипожежними властивостями (ця інформація вказується на упаковці). Щоб ялинка не впала або не поранила дитину, вона повинна бути правильно зібрана і надійно встановлена, а іграшки рівномірно на ній розподілені. На ялинку не можна встановлювати свічі та бенгальські вогні, особливо у поєднанні з ватним "снігом" і паперовими іграшками. Збирати штучну ялинку потрібно згідно з інструкцією. У процесі складання ялинки не рекомендується підпускати до неї дітей. У кімнаті, де стоїть ялинка, малята повинні перебувати тільки під наглядом дорослих. Для дитячої безпеки ялинку краще нарядити легкими прикрасами, які не б'ються (бантами, шишками, кульками зі склопластику й т.п.).

Слід дотримуватися і правил електробезпеки. Для прикраси ялинки не можна використовувати несправжні й не сертифіковані електричні вироби. Ілюмінація повинна бути виконана з дотриманням правил розміщення електроустановок; у випадку використання електричної освітлювальної мережі без понижувального трансформатора на ялинці можуть застосовуватися гірлянди тільки з послідовним включенням лампочок напругою до 12V, потужність лампочок не повинна перевищувати 25 Вт; електропроводка до лампочок ялинкової ілюмінації повинна бути виконана гнучкими проводами з мідними жилами. Підключення гірлянд до мережі повинно виконуватися тільки за допомогою штепсельних з'єднань. При виявленні несправності в ілюмінації - нагрівання проводів, миготіння лампочок, іскріння - вона повинна бути терміново відключена.

Пам’ятайте, що лише при дотриманні цих правил Ви зможете подарувати безпечне свято собі та своїй родині!

 

Шановні громадяни!

У зв'язку із зниженням температури повітря, кількість пожеж на відкритих територіях зменшилась, натомість вірогідність пожеж в житловому секторі зростає. Основними причинами виникнення пожеж є порушення правил пожежної безпеки при експлуатації приладів опалення, порушення правил експлуатації електрообладнання та необережне поводження з вогнем.

Тому, Великописарівський районний сектор Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області закликає населення дотримуватися правил пожежної безпеки.

 Щоб уникнути лиха та захистити свою оселю й життя від пожеж, слід виконувати наступні правила безпеки:

При експлуатації електричних приладів:

- не користуйтеся пошкодженими або саморобними електроприладами;

- доручайте ремонт електроприладів лише спеціалізованим майстрам;

- щоб уникнути перевантаження електромережі, не вмикайте в одну   розетку за допомогою "трійників" декілька потужних електроприладів;

- не використовуйте в електролічильниках та електроприладах замість стандартних запобіжників так звані "жучки";

- виходячи з дому або лягаючи відпочивати, не залишайте електричні прилади підключеними в розетку, навіть з вимкненим вимикачем.

 

При експлуатації приладів опалення 

- відстань від внутрішньої поверхні печі або димаря до дерев'яних конструкцій будинку повинна складати не менше 38 см;

- димарі повинні виходити над покрівлею будинку не менше, ніж на 0,5см 

- розділка між димарем і дерев'яними конструкціями покрівлі повинна бути не менше 12 см, а довжина перекидних рукавів на горищах не перевищувати 2м;

- на підлозі біля дверцят топки печі має бути металевий лист розміром 50х70см;

- меблі, дрова та інші спалимі речі слід розташовувати на відстані не менше 1 м від печей та газових котлів;

- щоб своєчасно виявити тріщини, димарі та печі повинні бути побілені;

- попіл та вуглики слід викидати в безпечне місце не ближче 15 м від будівлі;

- не можна перекривати засувкою димар, поки в печі горять або тліють вуглики.

Забороняється доручати дітям доглядати за ввімкненими електроприладами, розпаленими печами та газовими котлами.

ЗАХИСТІТЬ ВІД ВОГНЮ СВОЄ ЖИТТЯ, ЖИТЛО ТА ПРИРОДУ!

 

ЗВЕРНЕННЯ ДО БАТЬКІВ

Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області, Управління освіти і науки Сумської облдержадміністрації, вкрай стурбовані станом, що склався з травмуванням і загибеллю дітей внаслідок нещасних випадків. Кількість смертельних випадків та травмування серед дітей змушує звернутися до кожного мешканця області, особливо до батьків. 

За статистикою, в нашій країні в мирний час, внаслідок нещасних випадків щодня гине 3-є дітей! Біда трапляється тоді, коли дітей залишають напризволяще, там, де на кожному кроці на них чатує небезпека. 

Незабаром канікули. На жаль, вони не проходять без прикрих випадків. Легковажне поводження малечі з вогнем, водою, газом, незнання елементарних правил безпечної поведінки - першопричини сумних та трагічних наслідків. 

Шановні батьки! Не залишайте дітей без нагляду! Дбайте про безпеку своїх дітей, дотримуючись правил безпечної поведінки в побуті. Виховуйте у них навички культури безпечної поведінки, демонструючи на власному прикладі обережність у поводженні з вогнем, газом, водою, побутовою хімією, ліками. Виділіть декілька хвилин на відверту розмову з дітьми. Пам'ятайте, ці хвилини вимірюватимуться ціною життя. А щоб неждана мить не стала початком великої  біди - потрібно давати дітям чіткі знання і вміння, як діяти в тій чи іншій ситуації. 

Пам'ятайте, що життя наших дітей залежить тільки від нас самих!

 

Рятувальники закликають дотримуватись правил пожежної безпеки

Восени до настання опалювального сезону мешканці квартир та будинків намагаються обігріти свої оселі, часто забуваючи про необхідність дотримуватися правил безпеки при користуванні електроприладами. Зрештою така недбалість стає причиною зростання кількості пожеж у житловому секторі у осінньо-зимовий період. 

Станом на 20 вересня, в населених пунктах виникло більше 47 тис. пожеж і більшість з них – саме у житловому секторі. 

Аби у Вашій оселі було тепло і безпечно, рятувальники закликають дотримуватися наступних правил:

•перед увімкненням обігрівального пристрою переконайтесь, що він не має механічних ушкоджень та зверніть увагу на цілісність електропроводу;

•розетки, електромережа та електроподовжувачі мають бути справними, аби не виникло коротке замикання;

•не вмикайте одночасно багато електроприладів у подовжувач, адже електромережа може спалахнути від перевантаження;

•не накривайте радіатор електроприладу – це може призвести до його перенагрівання та загоряння;

•купуйте електроприлади у спеціалізованих магазинах, де Вам зможуть представити сертифікат якості обраного товару;

•пам’ятайте, що обігрівати житло газовими, саморобними та несправними електрообігрівачами категорично заборонено.

ПОЖЕЖНА БЕЗПЕКА В НАВЧАЛЬНИХ ЗАКЛАДАХ 

Пожежа була і є найнебезпечнішим стихійним лихом. Внаслідок пожеж гине та страждає значна кількість людей. Хотілося б звернути вашу увагу на банальні, але водночас необхідні знання правил пожежної безпеки. Бо як відомо найкращий спосіб захиститися від пожежі – не спричинити її.

Як діяти учням та вчителям у разі пожежі в школі?

Насамперед слід негай­но повідомити про пожежу в пожежну охорону зачи­нити двері з класі де го­рить. Якщо через вікно по­бачите охоплене вогнем приміщення, не намагай­теся увійти в нього. Відчи­нені двері а й перешкодять евакуації – раптовий приплив повітря може призвести до поширення вогню з великою швидкістю.

Повідомте про пожежу дирекцію школи, вжийте належних заходів щодо евакуації дітей та людей із приміщення. Тут особливо важливо не панікувати. Евакуацію проводіть з усього приміщення коли пожежу виявлено тільки в якійсь його частині. Почувши сигнал тривоги, учні стають біля парт і за вказівкою вчителя залишають по одному класну кімнату. Прямують до місця збору, останнім іде вчитель із класним журналом. Належить зачинити двері класної кімнати й усі інші двері на шляху евакуації. Діти з одного класу спускаються (по одному) сходами тільки з одного боку, залишаючи другий для інших класів за винятком тих випадків, коли сходи дуже вузькі. Не обганяйте одне одного та не штовхайтесь. Усі кого не було в школі під час сигналу тривоги, повинні негайно йти до місця збору й приєднатися до свого класу чи групи. У разі потреби організовують пошуки людей, яких не виявили на місці збору. Нікому не можна повертатися в приміщення, наприклад по одяг чи книги, без дозволу працівників пожежної частини або директора школи.

На місці збору кожен клас чи група людей займають чітко визначене місце і перебувають там до певних вказівок із боку дирекції. Місце збору повинне бути під навісом чи в іншому приміщенні.

Серед евакуйованих, що зібралися на пункті, проводять перекличку (за класним журналом), аби з’ясувати, чи всі евакуювалися зі школи. Директор школи після сигналу тривоги йде до збірного пункту і там приймає рапорти від усіх підрозділів.

Для дітей із обмеженими можливостями та неврівноваженою психікою повинні бути заздалегідь передбачені спеціальні заходи з евакуації.

Під час евакуації належить заборонити розмови, щоб було добре чути розпорядження.
Вже до прибуття пожеж­ної охорони слід знати, де саме, у якому приміщенні пожежа і чи всіх евакуюва­ли. Повинен бути план евакуації зі школи. Началь­ника прибулого пожежно­го підрозділу зустрічають, маючи повну інформацію.

Як поводитись під час пожежі в навчальному закладі, коли поруч з уч­нем нема дорослої люди­ни?

Пожежа у твоєму класі, в приміщенні, в якому ти перебуваєш:

якщо можеш вийти з класу через двері, рятуйся сам і допоможи іншим;

якщо вихід перекрито вогнем, але поряд є зовні­шня пожежна драбина, використовуй її;

під час пожежі не мож­на ховатися в глухі кути, під парти, шафи, у коморі тощо;

захищай органи дихан­ня і затули щілини під две­рима (ліпше вологими ган­чірками);

подавай сигнали ряту­вальникам.

Пожежа в коридорі:

 1. перш ніж визирнути в коридор, торкнися тиль­ним боком долоні ручки вхідних дверей. Якщо вона гаряча, не відчиняй - там пожежа;
 2. якщо ручка дверей холодна, визирни в коридор. Коли там вогонь або бага­то диму зачини двері;
 3. якщо диму небагато і він іде з низу, це означає, що пожежа - на нижніх повер­хах. Не спускайся вниз, зай­ди в клас, зачини двері, че­кай на допомогу рятуваль­ників;
 4. якщо неможливо зали­шити приміщення, а в тебе є мобільний зв'язок, зате­лефонуй за номером «101», щоб повідомити про себе. Стояти слід у при­міщенні з виходом до вікна;
 5. якщо пожежа сталася вище поверхом, спускайся вниз сходами, захистивши органи дихання.
 6. Профілактика

У перший день навчаль­ної чверті проводять інструктаж з усіма дітьми і персоналом щодо проце­дури евакуації на випадок пожежі. Його повторюють раз на чверть чи півріччя, про що роблять відповід­ний запис у класному жур­налі. Варіанти евакуації можуть змінювати.

У приміщеннях та на території закладу освіти за­боронено курити і розкида­ти запалені сірники, засто­совувати в приміщеннях відкритий вогонь (паяльні лампи, факели тощо). Не дозволено розпалювати вогнища, спалювати сміття, відходи, пакувальні мате­ріали.

Належить постійно три­мати робоче місце в чис­тоті. Використовувати по­жежний інвентар та інстру­менти можна тільки за призначенням.    

Не користуватися у приміщен­нях електрокип’ятиль­никами, електрочайниками (крім спеціально відве­дених і обладнаних для цього місць), не залишати без нагляду ввімкнені в електромережу кондиціонери, комп’юте­ри, радіоприймачі тощо.

Черговим учням після за­кінчення уроків належить зачинити вікна, вимкнути освітлення, електрожив­лення приладів та облад­нання (за винятком черго­вого освітлення та електро­обладнання, яке, за вимо­гами технології, повинно працювати цілодобово).

Слід оглянути приміщен­ня, переконатися, що немає порушень, які мо­жуть призвести до пожежі, й тільки після цього замк­нути двері. У разі виявлен­ня порушень доповісти черговому вчителеві, клас­ному керівнику, керівнику навчального закладу або працівникові, який його за­міщує.

Кожен учасник навчаль­но-виховного процесу, який виявив пожежу або її озна­ки (задимлення, запах горілого чи тління, підвищення температури в приміщенні тощо), зобов’яза­ний: негайно повідомити про це за телефоном «101» у пожежну частину (слід чітко назвати адресу об’єкта, місце виникнення пожежі, що саме горить, а також своє прізвище); задіяти систему оповіщення людей про пожежу й під керівництвом дорослих розпочати евакуацію із будівлі в безпечне місце відповідно до плану еваку­ації. Заборонено викорис­товувати пожежний інвен­тар та обладнання для по­треб, не пов’язаних із по­жежогасінням.

ЗАХОДИ ПОЖЕЖНОЇ БЕЗПЕКИ В СЛУЖБОВИХ ПРИМІЩЕННЯХ

Співробітники рідко замислюються про те, чи добре захищений офіс, в якому вони працюють, від пожеж, поки не станеться найгірше. А чи безпечно працювати під дахом вашої компанії?

Пожежа — це неконтрольоване горіння поза спеціальним вогнищем, що розповсюджується в часі і просторі та створює загрозу життю і здоров'ю людей, навколишньому середовищу, призводить до матеріальних збитків.

Пожежна небезпека — можливість виникнення та (або) розвитку пожежі в будь-якій речовині, процесі, стані. Слід зазначити, що пожеж безпечних не буває, якщо вони і не створюють прямої загрози життю та здоров'ю людини, то завдають чи призводять до значних матеріальних втрат. Коли людина перебуває в зоні впливу пожежі, то вона може потрапити під дію наступних небезпечних та шкідливих факторів:

— токсичні продукти згорання;

— вогонь;

— підвищена температура середовища;

— дим;

— недостатність кисню;

— руйнування будівельних конструкцій;

— вибухи, витікання небезпечних речовин, що відбуваються внаслідок пожежі;

— паніка.

Метою пожежної безпеки об’єкта є попередження виникнення пожежі на визначеному чинними нормативами рівні, а у випадку виникнення пожежі – обмеження її розповсюдження, своєчасне виявлення, гасіння пожежі, захист людей і матеріальних цінностей.

Для співробітників дуже важливо виконання елементарних правил пожежної безпеки під час перебуванняна робочому місці (в офісі). Адже безвідповідальне ставлення до таких, здавалося б, дрібниць, як кинутий недопалок чи залишений без нагляду електрообігрівач, може спричинити пожежу. Часто займання відбувається через неправильне зберігання в приміщенні легкозаймистих речовин, спалах електропроводки через перевантаження електромережі, неакуратне поводження з вогнем у місцях приготування їжі.

Великописарівський районний сектор Управління Державної служби України з питань надзвичайних ситуацій у Сумській області рекомендує для ознайомлення  та виконання всіма працівниками правил пожежної безпеки, які перебувають у службових приміщеннях, а також обслуговуючим персоналом:

 — меблі та обладнання необхідно розміщувати таким чином, щоб забезпечувався вільний евакуаційний прохід до дверей виходу з приміщення (завширшки не менше 1 м). Евакуаційні шляхи та виходи необхідно постійно утримувати вільними, нічим не захаращувати;

 — електромережі, електроприлади і апаратуру експлуатувати тільки у справному стані з урахуванням вказівок та рекомендацій підприємств-виготовлювачів. У разі виявлення пошкоджень електромереж, вимикачів, розеток та інших електровиробів слід негайно вимкнути їх та вжити необхідних заходів щодо приведення в пожежобезпечнийстан;

  — документи, папір та інші горючі матеріали слід зберігати на відстані не менше 1 м від електрощитів; 0,5 м від електросвітильників; 0,6 м від сповіщувачів автоматичної пожежної сигналізації та 0,15 м відприладів центрального водяного опалення.

   — засоби протипожежного захисту слід утримувати у справному стані.
Усі працівники повинні вміти користуватись наявними вогнегасниками, іншими первинними засобами пожежогасіння, знати місце їх знаходження.
Відстань від найбільш віддаленого місця приміщення до місця розташування вогнегасника не повиннаперевищувати 20 м.
У службових приміщеннях не допускати:

— влаштування тимчасових електромереж;

— прокладання електричних проводів безпосередньо по горючій основі;

— експлуатація електроприладів, які мають механічні пошкодження;
— захаращування підступів до засобів пожежогасіння;

— куріння, використовування легкозаймистих рідин;

— проведення вогневих, зварювальних та інших робіт без спеціального дозволу;
— вмикання електронагрівальних приладів (чайників, кип'ятильників тощо) без негорючих підставок та в тих місцях, де їх використання не передбачено (або заборонено);
— захаращування шляхів евакуації та евакуаційних виходів.
Адміністрація повинна зобов'язати відповідального за протипожежний стан службових приміщень після закінчення роботи:

— оглядати приміщення, переконуватись у відсутності порушень, що можуть призвести до пожежі;

— перевіряти, щоб скрізь було вимкнене освітлення, електроживлення приладів та обладнання (за виняткомелектрообладнання, яке за вимогами технології повинно працювати цілодобово).

У разі, якщо пожежі не вдалось уникнути, необхідно:

—  терміново повідомити пожежну охорону по телефону 101, вказати при цьому адресу, кількість поверхів, місце виникнення пожежі, наявність людей, своє прізвище;
— організувати евакуацію людей та матеріальних цінностей;

— повідомити про виникнення пожежі адміністрацію та чергового (за його наявності);

— вимкнути, у разі необхідності, струмоприймачі та вентиляцію;

— розпочати гасіння пожежі наявними первинними засобами пожежогасіння;

— організувати зустріч підрозділів пожежної охорони й надати їм консультаційну та іншу допомогу в процесі гасіння пожежі.

 Пам'ятайте! Пожежі краще запобігти, ніж її гасити 

Про небезпеку використання пічного опалення

Щорічно з настанням холодів зростає ймовірність виникнення пожеж. В зимовий, холодний період люди починають інтенсивніше обігрівати житлові будинки та господарські приміщення, не дотримуючись елементарних правил пожежної безпеки. Переважна більшість пожеж виникає по причині порушення правил пожежної безпеки при використанні та монтажу пічного опалення. Найгірше те, що в цих пожежах гинуть люди.

Отже, основні причини виникнення пожеж є результатом того, що у повсякденних турботах, рятуючись від холоду, люди проявляють недбалість, не звертають увагу на дотримання елементарних правил пожежної безпеки. Майже всі пожежі з трагічними наслідками виникають у житловому секторі, переважно сільської місцевості. В основному лихо приходить в будинки пенсіонерів, інвалідів та безробітних людей. Адже вони не мають коштів на виконання протипожежних заходів і здебільшого мешкають у старих дерев’яних будинках, де пічне опалення давно застаріло, належним чином не обслуговується та не ремонтується.

В зв’язку з цим Великописарівський районний сектор Управління ДСНС України у Сумській області нагадує про необхідність дотримання елементарних правил пожежної безпеки! Постійно слідкуйте за станом опалювальних печей та димарів, своєчасно їх ремонтуйте! Слідкуйте за справністю електричних мереж! Не залишайте без нагляду увімкнені телевізори та інші електропобутові прилади! Будьте обережні при палінні та використанні відкритого вогню на горищі, в підвалах, сараях та інших підсобних приміщеннях! Запам’ятайте! Слід постійно піклуватися про належний стан протипожежного захисту своїх помешкань та вміти кожному перегороджувати шлях розлюченому полум'ю.

Щоб запобігти пожежі:

- димоходи печей і труби необхідно прочищати не рідше одного разу на два місяці протягом всього опалювального сезону;

- топлення печей повинно закінчуватися за дві години до сну;

- у всіх приміщеннях з пічним опаленням забороняється розпалювати печі гасом, бензином та іншими легкозаймистими рідинами;

- не можна топити печі з несправними і відкритими дверцятами, а також використовувати для топки дрова, що перевищують по довжині глибину топливника.

Вугілля та зола повинні збиратися в металеву тару з ніжками і щільно закриватися кришкою, а потім забиратися в спеціально відведені місця. Паливо (дрова, вугілля, і так далі) має зберігатися в спеціально пристосованих для цього приміщеннях або на відокремлені майданчиках, розташованих не ближче десяти метрів від будівель.

Шановні громадяни! Лише спільними зусиллями ми зможемо відвернути біду.

 

Пожежна безпека з дітьми.

      Вогонь здавна є другом людини. Він допомагає їй обігріватися і одягатися. З його допомогою людина варить метал, готує собі їжу. Вогонь рухає техніку, допомагає людині проникнути в таємниці космосу.

      Але вогонь може стати і жорстоким ворогом, якщо з ним необережно поводитись, він виходить з-під контролю людини, може знищити міста і села, будинки, ліси, урожаї, все, що зустрінеться на його шляху. Часто у вогні пожеж гинуть люди.

     Приблизно кожна шоста-восьма пожежа в нашій країні виникає від пустощів дітей, від їхнього невмілого, необережного поводження з вогнем. Кожен п’ятий, що загинув під час пожежі – неповнолітній.

     Ось доволі типова ситуація: батьки ідуть з дому, залишаючи на деякий час дітей самих. Хтось із малюків заходить на кухню, увагу його привертає коробочка з яскравою етикеткою. Наслідуючи батька чи матір, дитина дістає сірника , чиркає ним... Спалахує вогник. Горить, добираючись до пальців. І раптом починає пекти. Зляканий малюк кидає палаючого сірника на підлогу, на стіл... А температура полум’я сірника достатньо, щоб загорілось більшість речей, виготовлених з дерева, текстилю, синтетики і пластмас.

Тому, перш за все, малюків слід познайомити з призначенням сірників і правилами користування ними, заборонити дітям користуватись сірниками в різних іграх.

      Причинною пожежі можуть стати залишені без нагляду увімкнуті електроприлади. Дітям також слід пояснити, як правильно користуватись електроприладами: якщо електрокамін чи праску залишити увімкнутими без нагляду, вони перегріваються і від них можуть загорітись домашні речі. Щоб цього не трапилось, нагрівальні електричні прилади слід встановлювати на вогнетривкі підставки і своєчасно вимикати.

   Проте, якщо вже так трапилось, що виникла пожежа, то школярам слід дотримуватись наступних правил:

-           якщо пожежа виникла у приміщенні, не слід лякатися і ховатися;

-          при виникненні у домашніх умовах, коли вогонь ще не набрав сили, слід швидко залити його водою, накрити щільним покривалом з натуральної тканини, засипати піском;

-         коли в приміщенні з’явилось багато диму, то слід пробиратись до виходу повзучи;

-         якщо в приміщенні є маленькі діти, треба негайно вивести їх на вулицю;

-         не гаючи часу, повідомити про пожежу комусь із дорослих;

-         якщо поблизу немає дорослих, то дитина сама повинна викликати пожежну команду за телефоном „101”, повідомити місце пожежі, назвати своє ім’я, вулицю, номер будинку, квартири, іншого об’єкту;

     Не піддавайте своє життя та життя оточуючих вас людей смертельній небезпеці від пожежі. Пожежі легше запобігати, ніж її ліквідувати.

 

Велика Писарівка: внаслідок пожежі загинули 2 дитини, їх батька травмовано

8 вересня о 15:19 на лінію екстреного виклику «101» смт. Велика Писарівка надійшло повідомлення про пожежу в житловому будинку по вул.Московській, 131. На її гасіння направили відділення 13-ї Державної пожежно-рятувальної частини.

Пожежники швидко ліквідували вогонь. Внаслідок пожежі загинув 3-місячний хлопчик, його півторарічну сестричку було важко травмовано. Постраждалу з опіками 2-3 ст. до 70% тіла терміново госпіталізували до хірургічного відділення центральної районної лікарні. Незважаючи на докладені медпрацівниками зусилля о 23:00 дівчинка померла.

На місці працювала слідчо-оперативна група у складі правоохоронців та працівників Державної служби з надзвичайних ситуацій. Як було встановлено, у будинку без нагляду дорослих перебували троє дітей. Коли сталося загоряння, старший 3-річний хлопчик вибіг на вулицю, а у кімнаті залишились його маленький братик з сестричкою. Пожежу виявив господар, який з дружиною знаходився у літній кухні. Чоловік побачив дим, який йшов з вікон будинку і побіг на допомогу. З задимленої оселі він виніс доньку і обгоріле тіло сина. Рятуючи дітей, чоловік отримав опік правої кісті та дихальних шляхів.

Вогнем знищені меблі, телевізор та особисті речі. Працівники Державної служби з надзвичайних ситуацій застерігають: ні за яких обставин не залишайте дітей без нагляду, слідкуйте за їх поведінкою, роз’яснюйте малечі про небезпечність пустощів з вогнем, електро- та газовими приладами. Пам’ятайте, безпека наших дітей, в першу чергу, залежить від нас самих! 

 

Інспектор 13 ДПРЧ Управління

ДСНС України у Сумській області

 старший лейтенант служби цивільного захисту                               Шиян Ярослав

 

 

Надзвичайна пожежна небезпека в екосистемах

За прогнозами обласного центру з гідрометеорології в кінці серпня на Сумщині очікується надзвичайна пожежна небезпека (найвищий 5 клас).

Звертаємось до Вас мешканці району - будьте обережними та відповідально ставтеся до вимог пожежної безпеки. Застерігаємо, забороняється розведення багать у лісах та поблизу них, у даний період діють обмеження на доступ населення до лісових масивів, заборонений в’їзд до них транспортних засобів. Пам’ятайте, що навіть недопалок чи сірник кинуті у траву можуть спричинити велику пожежу. Дана безпечність підпадає як під адміністративну так і кримінальну відповідальність.

Якщо ж ви виявили загоряння негайно повідомте про нього на лінію 101, а після цього, по можливості, спробуйте загасити пожежу самотужки водою, ґрунтом або піском.

Також попереджуємо щодо недопущення спалювання стерні, пожнивних залишків, розведення багать на полях, зокрема й на тих, де жнива закінчилися. Такі дії можуть призвести до виникнення пожеж на сусідніх полях та створити загрозу розташованим поруч лісовим насадженням.

Обережно вибухонебезпечні знахідки!

З часів Великої Вітчизняної війни залишилося багато вибухонебезпечних предметів. Як правило, вони лежать у землі.

Основну небезпеку в таких “скарбах” несуть пристрої для ініціювання вибуху основної маси вибухівки. Від вологи та тривалого перебування в землі, при взаємодії металу та деяких видів вибухівки утворюються хімічні сполуки - пікрати, які несуть у собі основну небезпеку - вони вибухають навіть від невеликого тертя, іскри чи незначного удару. Ці сполуки мають вигляд білих порошкоподібних наростів.

Служба наглядово-профілактичного обслуговування Великописарівського району при Управлінні Держтехногенбезпеки у Сумській області застерігає! Боєприпаси або предмети, що схожі на них повинні бути знешкоджені тільки спеціалістами.

При виявленні небезпечних предметів, снарядів, бомб, мін тощо у жодному разі не чіпайте їх, а тим паче ні в якому разі не намагайтесь переміщувати знайдені предмети в інше місце.

Виявши такі предмети, необхідно негайно повідомити про знахідку до міліції за телефоном – 102, до місцевої пожежної частини – 101.

До прибуття фахівців позначте місце знаходження підозрілих предметів та по можливості забезпечте охорону їх, щоб ніхто не наближався до небезпечного місця.

Інспектор 13 ДПРЧ Управління

ДСНС України у Сумській області

 старший лейтенант служби цивільного захисту                                       Я.С. Шиян