Районна газета

Актуальні питання

Інформація оновлена 25.02.2020

Жителька смт Кириківка звернулась з проханням надати роз'яснення на які пільги має право її чловік як учасник бойових дій.

Відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» крім пільг на житлово-комунальні послуги учасники бойових дій мають право на:

- безплатне одержання ліків, лікарських засобів, імунобіологічних препаратів та виробів медичного призначення за рецептами лікарів;

-  першочергове безплатне зубопротезування (за винятком протезування з дорогоцінних металів);

- безплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту, автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості, а також залізничним і водним транспортом приміського сполучення та автобусами приміських і міжміських маршрутів, у тому числі внутрірайонних, внутрі- та міжобласних незалежно від відстані та місця проживання за наявності посвідчення встановленого зразка.

- безплатний проїзд один раз на два роки (туди і назад) залізничним, водним, повітряним або міжміським автомобільним транспортом, незалежно від наявності залізничного сполучення, або проїзд один раз на рік (туди і назад) вказаними видами транспорту з 50-процентною знижкою;

- позачергове користування всіма послугами зв'язку та позачергове встановлення на пільгових умовах квартирних телефонів (оплата у розмірі 20 процентів від тарифів вартості основних та 50 процентів - додаткових робіт). Абонементна плата за користування телефоном встановлюється у розмірі 50 процентів від затверджених тарифів;

- безоплатне забезпечення санаторно-курортним лікуванням або одержання компенсації вартості самостійного санаторно-курортного лікування. Порядок надання путівок, розмір та порядок виплати компенсації вартості самостійного санаторно-курортного лікування визначаються Кабінетом Міністрів України;

-  щорічне медичне обстеження і диспансеризація із залученням необхідних спеціалістів;

- першочергове обслуговування в лікувально-профілактичних закладах, аптеках та першочергова госпіталізація;

-  використання чергової щорічної відпустки у зручний для них час, а також одержання додаткової відпустки із збереженням заробітної плати строком 14 календарних днів на рік;

- переважне право на залишення на роботі при скороченні чисельності чи штату працівників у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці та -на працевлаштування у разі ліквідації підприємства, установи, організації;

-  першочергове забезпечення жилою площею осіб, які потребують поліпшення житлових умов, та першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва, першочерговий ремонт жилих будинків і квартир цих осіб та забезпечення їх паливом та інше.

 

Жителька селища Велика Писарівка звернулась з проханням надати роз’яснення щодо сплати обов’язкової частки платежу по субсидії.

Починаючи з 1 жовтня 2018 року громадяни, яким призначено субсидію на оплату житлово-комунальних послуг зобов’язані щомісяця сплачувати обов’язкову частку платежу за використання цих послуг в межах норм споживання та самостійно сплачувати послуги, використані понад ці норми.

 

Сума житлової субсидії, яка не використана домогосподарством внаслідок економії, зараховується управителем, об’єднанням, виконавцем комунальної послуги на наступні розрахункові періоди протягом сезону, в якому призначено житлову субсидію, як оплата таких послуг та/або витрат на управління багатоквартирним будинком. Тобто, якщо сім’я використала менше, ніж встановлено соціальним нормативом, у наступному місяці вона має законне право на те, щоб зекономлені кошти були зараховані у рахунок наступних платежів.

 

Отже, якщо соціальна норма становить 400 кубів газу, а фактично використано лише 300 кубів, залишок – вартість 100 кубів  можна використати у наступному місяці. При цьому, не потрібно нікому нічого повідомляти – ці суми постачальниками комунальних послуг повинні зазначатися у платіжці як переплата (з мінусом).

 

Наприклад: плата за послуги у межах норм споживання складає 1000 грн., розмір субсидії 800 грн., розмір обов’язкової плати за послуги (у межах норм споживання) становить 200 грн.

 

1) сім’я фактично використала послугу на 100 грн.- у цьому разі сім’я повинна сплатити за послугу її фактичну вартість 100 грн.;

 

2) сім’я фактично використала послугу на 500 грн.- у цьому разі сім’я повинна сплатити за послугу обов’язковий платіж 200 грн.;

 

3) сім’я фактично використала послугу на 1200 грн.- у цьому разі сім’я повинна сплатити за послугу обов’язковий платіж 200 грн. та кошти, понад використану соціальну норму 200 грн. разом 400 грн.

 

У всіх інших випадках громадяни, які користуються урядовою знижкою на оплату комунальних послуг – субсидією, зобов’язані щомісячно сплачувати свою обов'язкову частку витрат на оплату цих послуг. У разі коли вартість фактично використаної послуги менша, ніж обов’язковий платіж за субсидією, сім’ї мають право сплачувати фактичну вартість використаної електроенергії чи газу. Тобто, що спожили, за те заплатили, не враховуючи субсидії.

 

Жителька села Яблучне звернулась з питання збільшення норми споживання газопостачання управлінням соціального захисту населення.

Управління соціального захисту населення самостійно не встановлює соціальної  норми  житла  та  соціальні  нормативи  користування комунальними  послугами та не має право їх збільшувати, адже керується при призначенні житлових субсидій наданою інформацією від підприємств виробників/виконавців житлово-комунальних послуг та постановами КМУ. 

Згідно постанови КМУ від 6 серпня 2014 року № 409 Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування соціальну норма житла для громадян , які мають субсидію на оплату житлово-комунальних послуг:

1) для користування послугами з електропостачання (до 31 грудня 2017 р.) в житлових приміщеннях (будинках):

 90 кВт·г на місяць на сім’ю (домогосподарство) з однієї особи і додатково 30 кВт·г на місяць на кожного іншого члена сім’ї (домогосподарства), але не більш як 210 кВт·г на місяць;

2) для користування послугами з електропостачання (з 1 січня 2018 р.) у житлових приміщеннях (будинках):

 70 кВт·г на місяць на сім’ю (домогосподарство) з однієї особи і додатково 30 кВт·г на місяць на кожного іншого члена сім’ї (домогосподарства), але не більш як 190 кВт·г на місяць. 

Жителка  с. Ямне звернулась з питання отримання земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства на території Ямненської сільської ради.

Для одержання земельної ділянки їй необхідно звернутись до Головного управління держгеокадастру у Сумській області з відповідною заявою, викопіюванням бажаного місця розташування земельної ділянки, ксерокопії паспорту та коду.

Викопіювання бажаного місця розташування земельної ділянки заявниця можете отримати в Ямненській сільській раді.

Також інформуємо, що громадяни мають право на отримання земельної ділянки для ведення ОСГ не лише за місцем свого проживання (законодавство не прив’язує передачу земельних ділянок за місцем реєстрації громадянина).

Жителка  смт. Велика Писарівка звернулась з питання надання відомостей про застраховану особу, що міститься в Реєстрі застрахованих осіб ПФУ. 

Відповідно до статей 17-21 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» №2464-VII від 08.07.2010 року (далі - Закон) індивідуальні відомості про застраховану особу відносяться до інформації з обмеженим доступом та містяться в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування (далі Реєстр застрахованих осіб), складовою частиною якого є персоніфікований облік у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, використання якої здійснюється виключно для потреб, визначених цим Законом та законами з окремих видів загальнообов’язкового державного соціального страхування з додержанням Закону України «Про інформацію». Зокрема, ст. 21 Закону України «Про інформацію» визначає інформацію про особу як конфіденційну, доступ до якої обмежений. Пенсійний фонд України забезпечує захист інформації, що міститься Реєстрі застрахованих осіб відповідно до законодавства. 

Порядок використання інформації з Реєстру застрахованих осіб регламентовано Положенням про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правлінням Пенсійного фонду України №10-1 від 18.06.2014 року, розділом III якого визначено, що індивідуальні відомості про застраховану особу, надаються застрахованій особі, яка звернулася до органів Пенсійного фонду України особисто, при пред'явленні паспорта, довідки органу доходів і зборів про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або свідоцтва про загальнообов'язкове соціальне страхування чи пенсійного посвідчення за місцем проживання.  

Тому, для отримання відомостей з персональної облікової картки, що міститься в Реєстрі застрахованих осіб,  необхідно особисто звернутися до відділення Пенсійного фонду.

Житель с. Вільне (інвалід війни) звернувся з проханням надати роз’яснення, щодо зарахування не використаних кубометрів газу на наступний опалювальний період?

Згідно статті 13 інвалідам війни надаються такі пільги на житлово-комунальні послуги:

-  100%  знижка  плати за користування комунальними послугами   (газом,   електроенергією   та  іншими  послугами)  в межах середніх норм  споживання.

Площа житла,  на яку надається знижка,  при розрахунках плати за опалення  становить  21  кв.  метр опалювальної площі на кожну  особу,  яка постійно проживає у житловому приміщенні  (будинку)  і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю.

Для сімей,   що   складаються  лише  з  непрацездатних  осіб відповідно до цього закону, надається  100%  знижка   за   користування   газом   для опалювання  житла  на  подвійний  розмір  нормативної опалювальної площі (42 кв. метри на кожну особу, яка має право на знижку плати, та  21  кв.  метр на сім'ю).

Соціальні нормативи користування ЖКП, щодо оплати яких держава надає пільги установлені у разі використання природного газу для індивідуального опалення – 7 куб.метрів природного газу на 1 кв.метр опалюваної площі на місяць в опалювальний період, за наявності газової плити в разі відсутності централізованого гарячого водопостачання та газового водонагрівача – 9 куб.метрів на одну особу на місяць.

Пільги  щодо плати за комунальні послуги  та  паливо, надаються інвалідам війни та членам їх сімей,  які проживають разом з ними,  незалежно від виду житла чи форми власності на нього.
Згідно постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 03.03.2015 № 583 “Про встановлення роздрібних цін на природний газ, що використовується для потреб населення” встановлено роздрібні ціни на природний газ, що використовується для потреб населення у разі використання природного газу: 

1) для приготування їжі та/або підігріву води – 7,188 грн за 1 м3;    

2)для індивідуального опалення або комплексного споживання (індивідуальне опалення, приготування їжі та/або підігрів води):

у період з 01 травня по 30 вересня (включно) – 7,188 грн за 1 м3;

у період з 01 жовтня по 30 квітня (включно): за обсяг, спожитий до 200 м3 природного газу на місяць (включно), – 3,600 грн за 1 м3; за обсяг, спожитий понад 200 м3 природного газу на місяць, – 7,188 грн за 1 м3.    

Жителька с. Рябина звернулася з проханням надати роз’яснення з приводу розірвання договір оренди землі,

Згідно з чинним законодавством України визначено виключний перелік підстав розірвання договору.

Відповідно до статті 651 Цивільного кодексу України розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Відповідно до статті 32 Закону України «Про оренду землі» на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.

Відповідно до статті 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

В зв’язку з вищевикладеним, для розірвання договору оренди земельної ділянки, заявниця маєте право звернутися до суду.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 124 Конституції України правосуддя в Україні здійснюється виключно судами. Делегування функцій судів, а також привласнення цих функцій іншими органами чи посадовими особами не допускаються.

Жителька с. Добрянське звернулася з проханням надати роз’яснення, щодо права на виплату заборгованості пенсії на дитину-інваліда, як переселенці з зони АТО?

Статтею 14 Закону України від 16 листопада 2000 року № 2109-III «Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам» визначено, що при зміні одержувачем державної соціальної допомоги місця проживання виплата цієї допомоги продовжується відповідними органами соціального захисту населення за новим місцем проживання. Виплата державної соціальної допомоги продовжується з того часу, з якого вона була припинена за попереднім місцем проживання.

Однак, продовження виплати будь-якого виду державної соціальної допомоги може здійснюватись за новим місцем проживання особи на підставі довідки-атестату про припинення виплати, яка видається управлінням, в якому раніше проводились виплати.

Листом  Мінсоцполітики від 16.03.2015 року № 310/5/75-15 було надане  роз’яснення, що у разі, якщо управління, які знаходяться на не підконтрольній  українській владі території не надають довідки-атестати, то рекомендується здійснювати поновлення державних допомог на підставі інформації про стан фінансування та виплати державних допомог Департаментів соціального захисту населення Донецької та Луганської облдержадміністрацій.

Жителька смт Велика Писарівка звернулась з проханням надати роз’яснення, який дохід зазначати підприємцям в декларації про доходи для  призначенням житлової субсидії? 

Відповідно до постанови КМУ № 106 від 28.02.2015 «Про удосконалення порядку надання житлових субсидій» до доходів враховуються: заробітна плата, пенсія, допомога ( крім її частини, виплата якої здійснюється одноразово, зокрема, при народженні дитини), стипендія, грошове забезпечення, аліменти, виплати відповідно до умов цивільно-правового договору, доходи від підприємницької діяльності, здача в оренду, від продажу майна та немайнових прав, сільськогосподарської продукції, дивіденди, проценти від розміщення депозитів тощо. 

Доходи осіб, які займаються підприємницькою діяльністю, визначаються на підставі даних державних податкових інспекцій. За відсутності цих даних – на підставі Книги обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи – суб’єкти підприємницької діяльності протягом календарного року. 

Отже, заявниці  необхідно звернутися  до державної  податкової  інспекції  для отримання інформації про доходи. 

Жителька смт. Кириківка просить надати роз'яснення стосовно пільг, як багатодітна сімя та одинока мати ?

 Відповідно до ст. 13 Закону України від 26 квітня 2001 року № 2402-ІІІ “Про охорону дитинства” (із змінами) багатодітні сім’ї мають право на такі пільги:

 1) 50-відсоткова знижка плати за користування житлом (квартирна плата) в межах норм, передбачених чинним законодавством (21 кв. метр загальної площі житла на кожного члена сім’ї, який постійно проживає в житловому приміщенні (будинку), та додатково 10,5 кв. метра на сім’ю).

 Площа житла, на яку надається знижка при розрахунках плати за опалення, становить 21 кв. метр опалюваної площі на кожного члена сім'ї, який постійно проживає в жилому приміщенні (будинку), та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю.

 2) 50-відсоткова знижка плати за користування комунальними послугами (газопостачання, електропостачання та інші послуги) та вартості скрапленого балонного газу для побутових потреб у межах норм, визначених законодавством;

 3) 50-відсоткова знижка вартості палива, у тому числі рідкого, в межах норм, визначених законодавством, у разі якщо відповідні будинки не мають центрального опалення;

 4) позачергове встановлення квартирних телефонів. Абонентна плата за користування квартирним телефоном встановлюється у розмірі 50 відсотків від затверджених тарифів.

 Дітям з багатодітних сімей надаються такі пільги:

 1) безоплатне одержання ліків за рецептами лікарів;

 2) щорічне медичне обстеження і диспансеризація в державних та комунальних закладах охорони здоров'я із залученням необхідних спеціалістів, а також компенсація витрат на зубопротезування;

 3) першочергове обслуговування  в  лікувально-профілактичних закладах, аптеках та першочергова госпіталізація;

 4) безоплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту (крім  таксі),  автомобільним  транспортом  загального користування в сільській місцевості,  а також залізничним і водним транспортом приміського  сполучення  та  автобусами  приміських  і міжміських  маршрутів,  у  тому  числі внутрірайонних,  внутрі- та міжобласних незалежно від відстані та місця проживання;

 5) безоплатне одержання послуг з оздоровлення  та  відпочинку відповідно  до  Закону  України  "Про  оздоровлення  та відпочинок дітей".

 Також, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 4 червня 2015 року № 389 (із змінами) “Про затвердження Порядку надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім’ї ” був затверджений Порядок надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім’ї. Цей Порядок визначає механізм реалізації права на отримання пільг з оплати послуг за користування житлом, комунальних послуг, паливом,скрапленим газом, телефоном, а також послуг із встановлення квартирних телефонів залежно від середньомісячного сукупного доходу сім’ї осіб, які мають право на пільги згідно із законодавчими актами.

 До сукупного доходу сім’ї пільговика включаються нараховані: пенсія, заробітна плата; грошове забезпечення; стипендія; соціальна допомога; доходи від підприємницької діяльності. Пільговики до сукупного доходу сім’ї яких входять перелічені доходи (крім пенсії та соціальної допомоги), або до складу сім’ї яких входять працездатні особи, подають до управління соціального захисту населення декларацію про доходи сім’ї пільговика, а також довідки про доходи свої та членів сім’ї (крім довідок про розмір пенсії та соціальної допомоги) за шість місяців, що передують місяцю звернення, або документи, що підтверджують відсутність доходів за такий період.

 Згідно постанови КМУ від 21 жовтня 1995 р. N 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» пункт 2 абзац 1  право  на  отримання  адресної  безготівкової субсидії для відшкодування   витрат   на   оплату  житлово-комунальних  послуг, а  також субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива поширюється на  громадян,  які  проживають  у  житлових приміщеннях (будинках) державного  та  громадського  житлового  фонду,  в  тому  числі  у гуртожитках, - на оплату користування житлом; приватного житлового фонду  та  фонду  житлово-будівельних (житлових) кооперативів - на оплату   утримання  житла;  житлового  фонду  незалежно  від  форм власності - на  оплату комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива. 

 Жителька смт. Кириківка просить надати роз'яснення чи має її сім’я право на призначення соціальної допомоги, як малозабезпечена  (жінка виховує дитину, отримує допомогу при народженні дитини, чоловік тимчасово не працює) ?

Згідно вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року №250   “Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям” , допомога не призначається, якщо працездатні члени малозабезпеченої сім’ї не працюють, не служать, не вчаться за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно - технічних, вищих навчальних закладах I-IV  рівнів акредитації протягом трьох місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (крім осіб, які в установленому  порядку  визнані  безробітними  та  за  інформацією центрів  зайнятості не порушують законодавство про зайнятість щодо сприяння своєму працевлаштуванню;  осіб,  які доглядають за дітьми до  досягнення ними трирічного віку або за дітьми,  які потребують догляду  протягом   часу,   визначеного   у   медичному   висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку; осіб, які доглядають за інвалідами I групи або  дітьми-інвалідами  віком  до 18 років, за інвалідами II групи внаслідок  психічного  розладу,  а  також  за особами, які досягли 80-річного  віку;  фізичних  осіб, які надають соціальні послуги).

Жителька смт. Велика Писарівка просить надати роз'яснення чи має вона право отримати соціальні виплати для дитини на території України, якщо свідоцтво про її народження  видано на території АР Крим Російської Федерації ?

Пунктом 11 постанови Кабінету Міністрів України від  27 грудня 2001 року № 1751 « Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми» визначено, що для призначення допомоги при народженні дитини, органу соціального захисту населення за умови пред’явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, подається:

1)    заява одного з батьків ( опікуна ), з яким постійно проживає дитина, що складається у довільній формі, із зазначенням даних для реєстрації місця  проживання дитини;

2)    копія свідоцтва про народження дитини ( з пред’явленням оригіналу).

Листом Міністерства Юстиції України від 14.01.2015 року № 23222-0-33-14/7.1, було надано роз’яснення, щодо чинності свідоцтв про народження дитини, виданих на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим,  в якому  зазначено,  що частиною другою та третьою  статті 9 Закону України  від 15 квітня 2014 року « Про забезпечення прав і свобод громадян  та правовий режим на тимчасово окупованій території України»  передбачено, що будь які органи, їх посадові особи та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.

Будь-який акт ( рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цією статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

 

Жителька смт. Велика Писарівка просить надати роз'яснення на які соціальні виплати вона має право, якщо її син перебуває в зоні АТО, як військовослужбовець?

Якщо військовослужбовець перебуває в зоні АТО то після отримання посвідчення учасника бойових дій, яке є документом, що підтверджує статус учасника бойових дій, відповідно до Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” від 22.10.1993 року №3551-ХІІ ст. 12 матиме право на  такі пільги:

- 75-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання.

- площа житла, на яку надається знижка, при розрахунках плати за опалення становить 21 кв. метр опалювальної площі на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати та додатково 10,5 кв. метра на сім’ю.

- 75-процентна знижка вартості палива, в тому числі рідкого, в межах норм, встановлених для продажу населенню, для осіб, які проживають у будинках, що не мають центрального опалення.

- безплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту, автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості, а також залізничним і водним транспортом приміського сполучення та автобусами приміських і міжміських маршрутів, у тому числі внутрірайонних, внутрі- і міжобласних.

- безоплатний проїзд один раз на два роки (туди і назад) залізничним, водним, повітряним або міжміським автомобільним транспортом або проїзд один раз на рік (туди і назад) вказаними видами транспорту з 50-процентною знижкою.

- позачергове користування всіма послугами зв’язку та позачергове встановлення на пільгових умовах квартирних телефонів. Абонементна плата за користування телефоном встановлюється у розмірі 50 процентів від затверджених тарифів.