Районна газета

«ЧОРНОБИЛЬ – ЦЕ РАНА, ЯКА НЕ ЗАГОЇТЬСЯ НІКОЛИ»

Чорнобиль… Слово це стало символом горя і страждання, покинутих домівок. 26 квітня 1986 року – день найбільшої в історії людства техногенної катастрофи. Під час експерименту на 4-му реакторі Чорнобильської атомної електростанції сталися два вибухи. В атмосферу Землі вирвалась хмара радіоактивного пилу. Вітер поніс на північний захід небезпечні радіоактивні ізотопи, які осідали на землю, проникали у воду. Україна займає перше місце серед колишніх республік Радянського Союзу. Минуло 34 роки з моменту аварії на Чорнобильській АЕС, але її наслідки залишаються предметом обговорення світової наукової спільноти. За визначенням UNSCEAR і ВООЗ, Чорнобильська катастрофа віднесена до аварій ядерних об’єктів найвищого рівня. Руйнування мало вибуховий характер, реактор був повністю зруйнований і в довкілля було викинуто велику кількість радіоактивних речовин, які нанесли непоправної шкоди довкіллю та здоров’ю людей. Історики ж наголошують на політичній відповідальності комуністичного режиму, який заради ідеологічних інтересів поставив під загрозу життя і здоров’я мільйонів громадян.

Аварія на Чорнобильській АЕС призвела до непоправних медичних, економічних і соціальних і гуманітарних наслідків. За екологічними наслідками аварія переросла у планетарну катастрофу: радіоактивним цезієм було забруднено 3/4 території Європи. Понад 600 тисяч осіб стали ліквідаторами аварії – боролися з вогнем і розчищали завали. 2293 українських міст і селищ із населенням приблизно 2,6 мільйона людей забруднено радіоактивними нуклідами. 90 784 особи було евакуйовано з 81-го населеного пункту України до кінця літа 1986 року. 30 співробітників АЕС загинули внаслідок вибуху або гострої променевої хвороби протягом кількох місяців з моменту аварії. 500 тисяч людей померли від радіації, за оцінками незалежних експертів. 200 тисяч квадратних кілометрів – на таку територію поширилася дія радіації. Із них 52 тисячі квадратних кілометрів – сільськогосподарські землі. 10 днів – з 26 квітня до 6 травня – тривав викид активності із пошкодженого реактора на рівні десятків мільйонів Кюрі на добу, після чого знизився у тисячі разів. Фахівці називають цей період активною стадією аварії. 11 тонн ядерного палива було викинуто в атмосферу внаслідок аварії на 4-му енергоблоці Чорнобильської АЕС.

Не минула стороною біда і наш Великописарівський район. Не ввагаючись ні на хвилину жителі Великописарівського району поїхали на допомогу до чорнобильської зони виконувати свій військовий обов’язок. Лише по поверненню до дому помітили, як це відобразилось на їхньому здоров’ї. Багатьох уже не має на цьому світі. Ті хто залишились потребують постійного лікування. На сьогоднішній день в управлінні соціального захисту населення Великописарівської РДА на обліку перебуває учасників ліквідації на ЧАЕС – 1 категорії  66 громадян, 2 категорії –31,  3 категорії - 35. 13 дітей потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи , 11 вдов та 21 постраждалих внаслідок ЧАЕС 3Б категорії. Соціальні допомоги та компенсації отримують132  учасника ліквідації внаслідок   Чорнобильської катастрофи відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Компенсація вартості продуктів харчування здійснюється відповідно до Наказу № 42 від 22.01.2020 «Про встановлення розмірів грошової компенсації вартості продуктів харчування громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на 2020 рік».

Якби не подвиг простих людей, які ризикуючи власним життям і здоров’ям, врятували нас від подальшого поширення радіації, то важко навіть спрогнозувати повні масштаби трагедії не лише для України, а й всього світу. Ніхто не змирився з цією датою, ніхто не звикся з нею. Чорнобильський дзвін б”є по тих, кого катастрофа знищила відразу, і по тих, кого знищила згодом, і по тих, кого поволі нищить досі.Низький уклін всім хто боровся зі страшною бідою. Священна пам'ять про Ваш подвиг не згасне у віках і збережеться в серцях народу.