Районна газета

Приватні підприємці, подбайте про майбутню пенсію!

Підприємці, як і звичайні громадяни, досягнувши пенсійного віку мають право на призначення пенсії за віком, хоча порядок її нарахування дещо відрізняється від порядку розрахунку пенсій найманим працівникам. Він залежить від системи оподаткування, яку використовував підприємець до виходу на пенсію. Крім того, є відмінності щодо визначення страхового стажу та розміру доходу, який використовується для нарахування пенсії, у період до та після 01.01.2004 року.

         Для призначення пенсії та обчислення її розміру період здійснення фізичною особою підприємницької діяльності за спрощеною системою оподаткування до 01.01.2004  року підтверджується спеціальним торговим патентом, або свідоцтвом про сплату єдиного податку, або патентом про сплату фіксованого розміру прибуткового податку з громадян, або довідкою про сплату страхових внесків. Для всіх фізичних осіб -підприємців, незалежно від обраного ними способу оподаткування, страховий стаж до 01.01.2004 може бути зарахований на підставі довідки із бази даних реєстру застрахованих осіб за інформацією відділу персоніфікованого обліку Пенсійного фонду України. Починаючи з 01.01.2004 року страховий стаж для обчислення пенсії враховується виключно виходячи із сплачених страхових внесків згідно даних, які містяться в системі персоніфікованого обліку.

         Водночас, з 1 січня 2018 року набрали чинності зміни до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", викладені в пункті 3-1 розділу ХV цього Закону. Законодавчі новації певною мірою полегшили умови врахування страхового стажу для підприємців - спрощенців. Зокрема, період здійснення підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування чи фіксованого податку з 1 січня 1998 року по 30 червня 2000 року до страхового стажу включається на підставі довідки про реєстрацію особи, як суб'єкта підприємницької діяльності. Підприємницька діяльність в період з 01.07.2000 по 31.12.2017 - враховується за умови сплати страхових внесків (єдиного внеску), незалежно від сплаченого розміру (крім випадків звільнення від сплати єдиного внеску). Така норма дозволяє включити до страхового стажу повні календарні місяці, в які страхові внески сплачено в сумі меншій мінімального страхового внеску. Це, в свою чергу, надає шанси підприємцям спрощеної системи оподаткування шляхом набуття необхідного страхового стажу реалізувати своє право на пенсійне забезпечення.

         Але слід зауважити, що періоди здійснення такої діяльності за вищевикладених умов враховуються виключно для визначення права на пенсію за віком, а не  при визначенні її розміру.

Зважаючи на те, що починаючи з 1 січня 2018 року для визначення права на пенсію необхідно мати 25 років страхового стажу, (а не 15, як було раніше,  і передбачається його поступове щорічне збільшення (на 1 рік) до 35 років у 2028 році), для своєчасної реалізації права на пенсійне забезпечення підприємцям необхідно дуже відповідально ставитися до питань збереження документів, що підтверджують здійснення підприємницької діяльності, подачі звітності для відображення в системі персоніфікованого обліку відомостей про періоди такої роботи і головне - до законодавчого обов’язку сплачувати єдиний соціальний внесок в тому обсязі, що гарантують бажаний розмір пенсії. Адже, якщо людина взяла на себе сміливість бути підприємцем, доводиться за своє майбутнє відповідати перед самим собою. Все, що „ховається в кишені” в пенсію ніколи не ввійде. Несплата внесків можливості зарахування трудової діяльності до страхового стажу не дає. То ж дбайте про пенсію вже сьогодні!