Районна газета

ДЕЦЕНТРАЛІЗАЦІЯ: ПУЛЬС РЕФОРМ СУМЩИНИ

Якщо задати будь-якому пересічному українцю питання: «Яка реформа в державі стосується особисто Вас?», то можна почути безліч відповідей. Але спільною для всіх буде лише одна — реформа децентралізації влади. Реформа, для якої не мають значення, а ні ваша професія, а ні ваш вік, стать, релігійні чи політичні погляди.

Реформа, що стосується всіх громадян України. Реформа, що відбувається саме тут і зараз.

З початку реформи пройшло не так багато часу, але вже на сьогодні на Сумщині створено 16 об’єднаних територіальних громад, 15 з яких утворилися цього року.    Однією з перших стала Дружбівська міська об’єднана територіальна громада Ямпільського району, до складу якої ввійшли населені пункти трьох місцевих рад: Дорошівської, Чуйківської, Дружбівської. Більше про неї розповідає голова Дружбівської міської ради Віталій Ситенко: «Дружба – найменше за кількістю населення місто Сумської області, навіть разом з Дорошівською та Чуйківськими сільськими радами тут нараховується 5560 осіб. У місті працюють територіальний підрозділ та депо Південно-Західної залізниці, митний пост «Хутір-Михайлівський» та декілька інших підприємств. На цих підприємствах працевлаштовані не тільки дружбівчани, але й жителі Дорошівки, Чуйківки, Бугра та Довжика. Крім роботи, нас давно об’єднує спільна інфраструктура, навчання наших дітей в одних школах, медичне обслуговування і навіть місцевий базар, де ми регулярно обмінюємося виробленою продукцією, та багаторічні міцні зв’язки. Тож, розпочинаючи процес об’єднання наших територій, ми розуміли – працювати на розвиток наших міста і села, нести відповідальність за створення робочих місць, благоустрій, якість освіти для наших дітей, повсякденні потреби і клопоти – ніхто окрім нас не буде. Тому в даній ситуації ми мусили піднятися до розумін­ня того простого факту, що наразі неприпустимо керуватися лише власними інтересами чи амбіціями, адже зволікаючи з ухваленням важливого рішення, ми даремно марнуємо не тільки час, а й можливості, що відкриваються перед об’єднаними територіальними громадами. Принципова позиція більшості наших жителів, посадових осіб місцевого самоврядування, голів сусідніх сільських рад Сергія Власова та Олега Чернова, допомога з боку Сумської обласної державної адміністрації, Ямпільської районної державної адміністрації та Офісу реформ Сумського регіонального відділення Асоціації міст України і дозволила нам створити нашу об’єднану громаду, яка стала першою і поки що єдиною міською об’єднаною територіальною громадою Сумщини. При цьому результати економіко-математичного моделювання нашого бюджету на 2017 рік дозволяють нам розраховувати на його суттєве збільшення у 2,6 рази. А запроваджений нами Договір про співробітництво в питаннях добровільного об’єднання територіальних громад дозволить справедливо розподілити ці кошти по об’єктах всіх населених пунктів Дружбівської громади».

Процеси створення об’єднаних територіальних громад проходять не тільки на півночі Сумщини. Першою об’єднаною громадою півдня стала Грунська сільська об’єднана територіальна громада Охтирського району. Саме про неї розповідає голова однієї з сільських рад об’єднаної громади – Ігор Савков: «Чесно кажучи, вперше почувши про децентралізаційну реформу в Україні, я поставився до неї досить скептично. Вважав, що це чергове «об’єднання колгоспів» з відповідним адміністративно-командним підходом та загальновідомими наслідками. Але пройшов 2015 рік і ніхто силовим методом об’єднувати нашу Рибальську сільську раду не став, проте з’явилася можливість подивитися на вже створені об’єднані територіальні громади, дізнатися як вони працюють, як вирішують спірні питання, які повноваження мають. А після поїздок до вже створених ОТГ моя думка змінилася. Я побачив, що лише в такому форматі населений пункт може отримати значно ширші повноваження, кращі умови фінансування, зокрема, на рівні з Охтиркою та іншими містами обласного значення. Безпосередньо керувати власними школами, дитсадками, амбулаторіями, опікуватися ремонтом доріг і тротуарів на власній території та отримувати під це непоганий відсоток від власних доходів і зборів, а на перших етапах ще й непогану державну підтримку. Все це разом дозволяє перетворити чинні місцеві ради з «дорадчих комітетів» при органах виконавчої влади районного та обласного рівня на повноцінних учасників місцевого самоврядування та господарів власної землі. Тож з цього розуміння і почався процес об’єднання наших сільських рад у Грунську сільську об’єднану територіальну громаду. За його результатами в громаду об’єдналося 17 сіл Грунської, В’язівської, Рибальскої, Куземинської та Гнилицької сільських рад, із загальною кількістю населення – 5781 осіб. На нашій території діють 5 шкіл, 5 дитячих садків, 12 закладів культурної сфери та 6 закладів охорони здоров’я. Також працюють 2 підприємства з випуску цегли, 1 виробництво соняшникової олії та 9 агрофірм (найбільші ТОВ «Перше травня» та ПП «Куземин-Агро»). Разом вони забезпечують наших односельчан роботою і зарплатою, а місцевий бюджет податками та іншими надходженнями. Зрозуміло, що об’єднання територій не вирішить всіх місцевих проблем, але воно дає нам можливість отримати достатньо повноважень та ресурсів, щоб не чекати на рішення можновладців у високих кабінетах».

Але на цих 16 громадах процес реформування місцевого самоврядування України на теренах Сумської області не закінчується. Вже видали розпорядження про створення робочих груп голови Садівської та Верхньосироватської сільських рад, працюють над створенням об’єднаних громад ініціативні групи в Роменському, Кролевецькому, Краснопільському, Липоводолинському, Білопільському районах. Реформа впевнено відбувається на території Сумщини. І якими будуть її результати, залежить від кожного з нас.

За ініціативи Сумської обласної державної адміністрації шість перших, створених у цьому році, об’єднаних громад – Зноб-Новгородська ОТГ (Середино-Будський район), Дружбівська ОТГ (Ямпільський район), Шалигинська ОТГ (Глухівський район), Миколаївська ОТГ (Білопільський район), Миропільська ОТГ (Краснопільський район) та Грунська ОТГ – отримають по 3 мільйона гривень. Решта коштів (близько 5,5 мільйона) буде розподілена між Недригайлівською, Річківською, Боромлянською, Бездрицькою, Кириківською, Хотіньською та Миколаївською (Сумський район) об’єднаними територіальними громадами пропорційно до чисельності населення в ОТГ.

Центральна виборча комісія призначила на 18 грудня 2016 року перші вибори у 143 об’єднаних територіальних громадах України. До переліку увійшли 14 об’єднаних громад Сумщини.

 Згідно з Постановою ЦВК №437,  29 жовтня 2016 року стане початком виборчого процесу перших виборів депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів.

Таким чином, на кінець року в Україні будуть діяти 368 об'єднаних територіальних громад. На Сумщині за цей рік створено 15 об’єднаних територіальних громад, в 14 з яких ЦВК вже призначила вибори.

 

Об’єднані територіальні громади

Сумської області станом на 06.10.2016

з/п

Назва об’єднаної громади

Громади, що входять до складу об’єднаної громади

Населення об’єднаної громади, осіб

Площа об’єднаної громади, кв. км

1

Березівська сільська об’єднана територіальна громада Глухівського району, центр – село Береза

Березівська сільська рада,

Шевченківська сільська рада

Обложківська сільська рада

Землянківська сільська рада

Іващенківська сільська рада

Горілівська сільська рада

Первомайська сільська рада

Слоутська сільська рада

5691

465,1

2

Бездрицька сільська об’єднана територіальна громада Сумського району, центр – село Бездрик

Бездрицька сільська рада

Токарівська сільська рада

 

4038

82,69

3

Грунськасільська об’єднана територіальна громада Охтирського району, центр село – Грунь

Грунськасільська рада

Гнилицькасільська рада

В’язівськасільська рада

Куземинськасільська рада

Рибальськасільська рада

 

5781

246,99

4

Дружбівська міська об’єднана територіальна громада Ямпільського району, центр – місто Дружба

Дружбівська міська рада

Чуйківська сільська рада

Дорошівська сільська рада

 

5560

126,13

5

Зноб-Новгородська селищна об’єднана територіальна громада Середино-Будського району, центр – смтЗноб-Новгородське

Зноб-Новгородська селищна рада

Зноб-Трубчевська сільська рада

Кренидівська сільська рада

Очкинська сільська рада

Нововасилівська сільська рада

Стягайлівська сільська рада

Голубівська сільська рада

Кривоносівська сільська рада

4760

469,1

6

Миколаївська селищна об’єднана територіальна громада Білопільського району, центр – смт Миколаївка

Миколаївська селищна рада

Бобрицька сільська рада

Верхосульська сільська рада

Луциківська сільська рада

Марківська сільська рада

Супрунівська сільська рада

Товстянська сільська рада

Тучненська сільська рада

10399

457,349

7

Миропільська сільська об’єднана територіальна громада Краснопільського району, центр – село Миропілля

Миропільська сільська рада

Малорибицька сільська рада

Запсільська сільська рада

Сіннівська сільська рада

4428

298,6

8

Річківська сільська об’єднана територіальна громада Білопільського району, центр – село Річки

Річківська сільська рада

Горобівська сільська рада

Іскрисківщинська сільська рада

Коршачинська сільська рада

Ободівська сільська рада

Павлівська сільська рада

Рижівська сільська рада

5960

362,724

9

Недригайлівська селищна об’єднана територіальна громада Недригайлівського району, центр – смт Недригайлів

Недригайлівська селищна рада

Гринівська сільська рада

Іваницька сільська рада

Кулішівська сільська рада

Маршалівська сільська рада

Хоружівська сільська рада

8870

233

10

Боромлянська сільська об’єднана територіальна громада Тростянецького району, центр – село Боромля

Боромлянська сільська рада

Гребениківська сільська рада

Жигайлівська сільська рада

6462

305,02

11

Нижньосироватська сільська об’єднана територіальна громада Сумського району, центр – село Нижня Сироватка

Нижньосироватська сільська рада

Червоненська сільська рада

 

6007

165,8

12

Шалигинська селищна об’єднана територіальна громада Глухівського району, центр – смтШалигине

Шалигинськаселищна рада

Сварківська сільська рада

Соснівська сільська рада

Стариківська сільська рада

Ходинська сільська рада

4266

257,52

13

Миколаївська сільська об’єднана територіальна громада Сумського району, цент – село Миколаївка

Миколаївська сільська рада

Кекинська сільська рада

Северинівська сільська рада

Постольненська сільська рада

3839

233,61

14

Кириківська селищна об’єднана територіальна громада Великописарівського району, центр – смтКириківка

Кириківська селищна рада

Яблучненська сільська рада

Катанська сільська рада

Рябинівська сільська рада

Вищевеселівська сільська рада

Іванівська сільська рада

6918

265,8

15

Хотінська селищна об’єднана територіальна громад Сумського району, центр – смт Хотінь

Хотінська селищна рада

Кіндратівська сільська рада

Олексіївська сільська рада

4950

176,55

16

Тернівська селищна об’єднана територіальна громада Недригайлівського району, центр – смт Терни

Тернівська селищна рада (Недригайлівський район)

Біжівська сільська рада (Буринський район)

Черепівська сільська рада (Буринський район)

4610

207,93